Każdy rodzic zgodzi się z tym, że wyjście z niemowlakiem wymaga dobrego przygotowania. Nie oznacza to, że jeśli mamy małe dziecko, musimy ciągle siedzieć w domu. Z nim też możemy podróżować i odwiedzać ciekawe miejsca. Sprawdź, o co należy zadbać, aby pierwsza podróż z maluchem zakończyła się sukcesem!

Kiedy podróżować z niemowlakiem?

Wielu rodziców może się zastanawiać, kiedy jest ten odpowiedni moment na pierwszą wspólną podróż. Miejmy na uwadze, że w tym wypadku nie warto się spieszyć. Postawmy przede wszystkim na komfort i dobre samopoczucie dziecka. Jeśli chodzi o krótkie wyjazdy, możemy spotkać się z tym, że zabiera się na nie już noworodki. Czasem też to sytuacja nas do tego zmusza – wówczas nie pozostaje nam nic innego jak dobrze się przygotować i ruszać w drogę. Kiedy jednak mamy wybór, poczekajmy, aż dziecko zaadaptuje się do nowej rzeczywistości. Uważa się, że optymalny czas, kiedy można zabrać ze sobą malucha w podróż, to około 2-3 miesiące. Zwróćmy jednak uwagę na swoje możliwości – jeśli wiemy, że na przykład z powodu zdrowia to wciąż za szybko, nie wahajmy się poczekać. Wtedy będziemy o wiele spokojniejsi i bardziej ucieszymy się z wyjazdu!

Gdzie podróżować z niemowlakiem?

Jak przygotować się do pierwszej podróży z niemowlakiem?Kolejna kwestia, która zaprząta głowy rodziców, to wybór odpowiedniego miejsca na wycieczkę z dzieckiem. Po pierwsze, nie powinno być ono za daleko. Na pierwszą podróż z niemowlakiem nie porywajmy się na bardzo oddalone kierunki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybranie jakiegoś bliższego punktu. Potem gdy już sprawdzimy, jak nasz maluch czuje się w podróży, będziemy mogli spokojnie udać się gdzieś dalej. Dobrze, aby wybrane przez nas miejsce było raczej ciche, spokojne, z dala od zgiełku. W takiej przestrzeni o wiele łatwiej będzie nam się odnaleźć z małym dzieckiem. Pamiętajmy, że niemowlę nie potrzebuje jeszcze takich atrakcji jak na przykład kilkuletni maluch. Dlatego postawmy przede wszystkim na jego komfort.

Stwórz plan

Nie można ukryć, że w przypadku małych dzieci trzeba być przygotowanym na wszystko. Nigdy nie wiadomo, co się stanie i co może okazać się potrzebne. Aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji i nerwów, warto wcześniej stworzyć plan podróży. Jadąc autem, bardzo ważne jest to, by zaplanować odpowiednią liczbę postojów. Dobrze, aby dziecko miało przerwę od jazdy co około dwie godziny. W tym czasie wyciągnijmy go z fotelika, aby mógł zmienić pozycję i pobyć chwilę na świeżym powietrzu. Odpowiednio wcześniej sprawdźmy też, jaka czeka nas pogoda. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie ubrania przygotować.

Wybierz odpowiedni fotelik

Dobrze dobrany fotelik to podstawa wygody i bezpieczeństwa naszego dziecka. Bardzo ważne jest to, aby posiadał certyfikaty bezpieczeństwa i jakości. Kupując go, udajmy się do sklepu stacjonarnego, by na własne oczy przekonać się, jaki model będzie najlepszy. Należy pamiętać też o tym, że taki fotelik trzeba bezpiecznie zamontować. Ma on znajdować się za siedzeniem kierowcy, tyłem do kierunku jazdy. Wskazane jest to, by był tak dopasowany do wzrostu dziecka, by sprzyjał prawidłowemu rozwojowi kręgosłupa.

Weź ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy

Torba podręczna z różnymi drobiazgami to podstawa wyposażenia każdego rodzica. Nie może zabraknąć jej również podczas podróży! Powinny znaleźć się tam wszystkie niezbędne przedmioty. Pamiętajmy o pieluszkach, dodatkowych ubrankach, kocyku czy chusteczkach. Dobrze, aby zabrać ponadto zabawki i gryzaki, którymi maluch będzie bawił się w czasie jazdy. Nie można zapomnieć również podstawowych leków. Na wszelki wypadek możemy zabrać dodatkową kurtkę lub bluzę, która przyda się, gdy pogoda nagle się zmieni.

Przygotuj jedzenie

Jeśli wiemy, że czeka nas długa podróż, koniecznie powinniśmy przygotować coś do jedzenia. Dla malucha naszykujmy butelkę z mlekiem i z wodą. Dla siebie warto za to zrobić kanapki, które pożywią nas na długo. Pamiętajmy o tym, że musimy mieć dużo siły, by dotrwać do końca podróży i jeszcze zająć się dzieckiem. Przekąski i napoje w czasie jazdy jak najbardziej się przydadzą.

Sprawdź samochód

Coś, co pozwoli nam na o wiele spokojniejszą podróż z maluchem, to wcześniejsze przygotowanie samochodu. Zróbmy przegląd techniczny i upewnijmy się, że nie ma żadnej usterki. Warto też sprawdzić koło zapasowe. Dobrym pomysłem będzie też posprzątanie auta – dzięki temu nie będą walać się w nim śmieci czy inne niepotrzebne przedmioty.

Zadbaj o komfort

Nie ma wątpliwości, że długa podróż i nowe otoczenie to dużo dla małego dziecka. Dlatego tak ważne jest to, aby po dotarciu na miejsce maluch mógł odpocząć. Wyjście na miasto czy szukanie atrakcji na pewno nie będzie dobrym pomysłem w tym momencie. Najlepiej zrobimy, jeśli pozwolimy dziecku wypocząć. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której stanie się markotne lub płaczliwe z powodu zmęczenia. Wybierając hotel, należy zwrócić uwagę na to, aby znalazło się w nim łóżeczko dziecięce. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nasz maluch skutecznie się odpręży. Warto wcześniej pomyśleć o zabraniu dziecięcego rożka lub śpiworka do spania. Nie zapominajmy, że komfort dziecka istotny jest nie tylko w czasie podróży, ale i na co dzień. Dobrze zastanowić się nad wyposażeniem naszej własnej sypialni w nowy materac dla niemowlaka, który będzie posiadał ciekawe właściwości i zapewni wysoki poziom wygody. Tego typu produkty i nie tylko znajdziemy w sklepie stacjonarnym Gorzów Wielkopolski.

Pierwsza podróż z dzieckiem to ważna chwila dla nowych rodziców. Choć na początku możemy stresować się tym wydarzeniem, szybko przekonamy się, że podróżowanie z niemowlakiem też może być przyjemne! Musimy jedynie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i stworzeniu dobrego planu!