Sypialnia małżeńska to pomieszczenie, w którym para może odpocząć po ciężkim dniu lub po prostu spędzić ze sobą miło czas. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że wystrój sypialni w dużym stopniu wpływa na jakość oraz efektywność wypoczynku? Jak się okazuje, musimy uwzględnić tutaj kilka podstawowych czynników. Jakich? 

O czym warto pamiętać, urządzając sypialnię małżeńską? 

Sypialnia małżeńska musi być odpowiednio dopasowana nie do jednej, a do dwóch osób. Oznacza to, że powinna spełniać trzy podstawowe funkcje. Po pierwsze – wyróżniać się odpowiednim wystrojem. Uwzględnia się tutaj kolor ścian, dodatki (np. dywan, zasłony, obrazy) oraz oświetlenie. Pozwoli to stworzyć unikalną atmosferę w sypialni, które wpłynie na nasz organizm i ułatwi odprężenie się lub zaśnięcie. Następną kwestią jest funkcjonalność. W sypialni małżeńskiej powinny znaleźć się tylko niezbędne meble, takie jak szafa, komoda, wygodny fotel czy szafki nocne. Nie zaleca się umieszczania w sypialni biurka czy komputera, stanowiących miejsce pracy – w końcu ma ona odpowiadać za relaks. Ostatnią kwestią jest łóżko, które odpowiada za spokojny sen. Co należy o nim wiedzieć i w jakie elementy zainwestować?

Podstawowe elementy wyposażenia sypialni małżeńskiej

Sypialnia może zawierać różne elementy wyposażenia. Mogą one pełnić funkcję ozdobną lub bardziej praktyczną. Mowa tutaj o najważniejszym aspekcie każdej sypialni, jakim jest wygodne i komfortowe łóżko! To właśnie ono odpowiada za zdrowy i spokojny wypoczynek. Jednak, aby było to możliwe, musimy zwrócić uwagę na podstawowe elementy wyposażenia łóżka. Zaliczyć do nich można:

 • trwałą ramę łóżka,
 • stelaż pod materac,
 • prześcieradło,
 • matę ochronną.

Oprócz tego wyróżnia jest jeszcze trzy kwestie – poduszkę, pościel i materac. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Najlepsza poduszka do sypialni małżeńskiej

Aranżacja sypialni małżeńskiej - na czym dokładnie polega?Chroniczne bóle głowy, karku czy barków mogą być spowodowane nieprawidłowo dopasowaną poduszką. Decydując się na produkty do spania do sypialni małżeńskiej, musimy uwzględnić inne potrzeby obu użytkowników. Najlepiej, aby każdy z partnerów miał swoją poduszkę. Przy jej wyborze należy uwzględnić twardość, wysokość oraz rodzaj wypełnienia. Z uwagi na ostatnią kwestię, można wyróżnić modele:

 • syntetyczne – wypełnienie składa się z syntetycznych materiałów, np. włókna poliestrowego,
 • naturalne – w swoim wnętrzu posiada materiały pochodzenia naturalnego, np. wełnę, pierze lub puch,
 • piankowe – we wnętrzu znajduje się pianka, która miała idealnie dopasowanie do anatomicznych kształtów górnych partii ciała, np. poduszka profilowana.

Jaka pościel do sypialni małżeńskiej?

Pościel do spania to element, który wpływa na zdrowy i komfortowy sen, a także pozwala na zachowanie estetyki w sypialni. Jak się okazuje, wybór pościeli nie jest prosty. Dlaczego? W dużej mierze zależy to od indywidualnych preferencji użytkowników. Musimy tutaj uwzględnić:

 • rodzaj materiału – wyróżnia się tutaj pościel satynową, bawełnianą lub flanelową,
 • rozmiar – znajdziemy tutaj, np. pościel 160×200 (w przypadku kołdry) i pościel 70×80 (w przypadku poduszki),
 • kolor pościeli – pozwala on na dopasowanie się do aranżacji sypialni.

Idealny materac do sypialni małżeńskiej

Materac do spania to podstawowy element wyposażenia każdej sypialni. W łóżku małżeńskim najlepiej sprawdzi się model, który ma przynajmniej 160 cm szerokości i 200 cm długości. Tego typu produkty muszą być dopasowane do użytkownika. Oznacza to, że musimy wziąć pod uwagę czynniki, takie jak:

 • wiek użytkownika,
 • stan zdrowia,
 • rodzaj wypełnienia.

Materac do spania w sypialni małżeńskiej może być jeden – jeśli potrzeby i preferencje partnerów są zbliżone. Jednak co w sytuacji, gdy są różnice, np. w wadze? Wówczas najlepiej zawinąć w dwa osobne materace (80×200 cm lub 90×200 cm) i umieścić je na jednym stelażu. W ten sposób każdy z nas może się komfortowo wyspać!

Zasypianie z ukochaną osobą to pozwala na umocnienie więzi łączącej partnerów. Musimy jednak przy jej aranżacji pamiętać o odpowiednim klimacie w sypialni, stylu oraz prawidłowo skomponowanym łóżku.