Niektórzy je uwielbiają, inni wręcz nienawidzą. Co myśleć o dodatkach do mieszkania? Czy wszystkie to niepotrzebne zbieracze kurzu, czy może też razem stanowią dopełnienie całości? Sprawdź, czy dodatki są nam potrzebne, a także jakie elementy wybieramy najczęściej!

Czy dodatki są nam potrzebne?

Odwiedzając znajomych czy rodzinę, możemy przekonać się, że niektórzy przepadają za dodatkami i dekoracjami, inni zaś niekoniecznie. Co więcej, nie zawsze jest tak, że ci, którzy inwestują w dużą ilość ozdób, wiedzą, jak je dopasować. Na skutek tego możemy zacząć zastanawiać się, czy dodatki są nam w ogóle potrzebne.

Okazuje się, że jak najbardziej. Są one bez wątpienia dopełnieniem całości, dzięki któremu nasze wnętrze prezentuje się ciekawie i spójnie. To one powodują, że zwykłe pomieszczenie przemienia się w nasz wyjątkowy pokój, w którym widać naszą duszę. Dzięki dodatkom nudny wystrój staje się interesujący oraz oryginalny. Są też istotnym elementem stylu, jaki wybraliśmy – reprezentują go, a także powodują, że łatwo stwierdzić, w jakiej aranżacji wykorzystane jest dane pomieszczenie.

Niestety, nie zawsze dodatki są wykorzystane w odpowiedni sposób. Często się zdarza, że dla właściciela mieszkania są jedynie kolejnym przedmiotem do kolekcji, która nigdy się nie kończy. Wtedy możemy mieć do czynienia z nadmiarem elementów, który sprawia, że całe wnętrze robi się przytłaczające i mało estetyczne. Z drugiej strony, może okazać się, że mamy sporą przestrzeń, w której nie potrafimy zagospodarować dodatków. Wtedy miejsce wydaje się puste i pozbawione życia. Widzimy zatem, że kluczową sprawą jest odnalezienie równowagi. Jeśli spróbujemy i nauczymy się łączyć poszczególne rzeczy ze sobą, może okazać się, że stworzymy przestrzeń, która ma wszystko, czego potrzebuje.

Dodatki do mieszkania - zbieracze kurzu, czy dopełnienie całości?Lustra

Jednym z najpopularniejszych dodatków są lustra. Nic dziwnego – pasują one do każdego stylu, a także możemy wykorzystać je w różnych pomieszczeniach. Oprócz tego nadają naszemu wnętrzu charakteru, a także optycznie je powiększają. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby dobrać odpowiednie lustro do naszego pokoju.

W minimalistycznym mieszkaniu najlepiej sprawdzą się kwadratowe, proste lustra o prawie niezauważalnej ramię. Lepiej, aby ewentualne zdobienia miały wykonane ze srebra, które będzie bardziej pasować do minimalistycznych szarości. Jeśli jednak nasze wnętrze jest bardziej nowoczesne i ekstrawaganckie, wtedy możemy postawić na lustro o nietypowym kształcie, które będzie od razu przykuwało wzrok. Lustro z bogato zdobioną złotą ramą wykorzystajmy w salonie w typie glamour lub kolonialnym.

Świeczki zapachowe

Mały, ale istotny element, to świeczki zapachowe. Są one subtelne, jednak odpowiadają za istotne kwestie – rozprowadzenie pięknego zapachu, a także wprowadzenie klimatu. Jeśli zdecydujemy się na taki dodatek, na pewno tego nie pożałujemy. Nie będą one zbierać kurzu, ponieważ będziemy je regularnie używać, aby wieczorami rozświetlić przestrzeń. Pamiętajmy o tym, że świeczki na prezent to idealny pomysł – decydując się na taki upominek, możemy być pewny, że będzie on używany.

Książki

Książki to rzeczy, które wielbiciele literatury przynoszą do domu tak, jak inni ludzie przynoszą różne bibeloty. Ciągle natrafiamy na tytuł, który nas interesuje, a następnie zabieramy go ze sobą – wtedy jednak często ląduje na górze stosu innych książek, które nie zdążyliśmy jeszcze przeczytać. W ten sposób z pewnością będą one zbierać kurz. Wystarczy jednak zadbać o jeden element, który odmieni ich los – regał lub mała biblioteczka. Kiedy ułożymy nasze ukochane tytuły na regałach, zyskamy dekorację, na którą będziemy patrzeć z radością. Możemy naprzeciw ustawić fotel, a na nim koc bawełniany, którym będziemy mogli przykryć się podczas czytania.

Materac – najważniejszy element wyposażenia sypialni

Aby zrozumieć, dlaczego warto zainwestować w materac wysokiej jakości, trzeba uświadomić sobie, dlaczego tak naprawdę sen jest aż tak ważny. Nocny wypoczynek to coś, czego organizm potrzebuje każdego dnia, by funkcjonować prawidłowo. Ma bardzo duży wpływ na efektywną pracę mózgu, pamięć i ogólne samopoczucie. Najważniejszym argumentem przemawiającym za istotą snu są jednak przede wszystkim skutki jego niedoboru. Zalicza się do nich między innymi:

  • problemy z kondycją,
  • nadwagę,
  • problemy z koncentracją,
  • upośledzenie układu odpornościowego i hormonalnego,
  • drażliwość,
  • nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne,
  • bóle głowy.

Źle dobrany materac to bardzo często zauważany problem. Choć sami użytkownicy w wielu przypadkach nie łączą swoich dolegliwości z tym elementem wyposażenia, wiele ich problemów może wynikać właśnie z tego. Alarmujący powinien okazać się sam fakt przewracania się z boku na bok wieczorem w poszukiwaniu odpowiedniej pozycji, a także poranki przebiegające nieprzyjemnie ze względu na uporczywy ból kręgosłupa. Jeśli takie sytuacje mają miejsce, to znak, że Twoje podłoże może być źle dobrane.

Nie ma wątpliwości, że dodatki takie jak świeczki, rzeźby, lustra czy też tkaniny będą cennymi elementami, jeśli odpowiednio je wykorzystamy w naszym wystroju. Kierujmy się złotą równowagą i gustem, a nasze dekoracje przestaną być zbieraczami kurzu, tylko staną się wspaniałym dopełnieniem całości!