Problemy z pamięcią to coś, co kojarzy nam się głównie ze starszymi osobami. Za to zdolność do szybkiego przyswajania faktów i odtwarzania informacji przypisujemy ludziom młodym. Miejmy jednak na uwadze, że w przypadku takiej kwestii jak zaniki pamięci, może to dotyczyć każdego z nas. Z tego względu przydać się nam może wiedza na temat tego, jak to uniknąć. Dowiedz się więcej!

Co to zanik pamięci? 

Zanik pamięci to specyficzna sytuacja, w której często nie umiemy przypomnieć sobie nawet najprostszych faktów. Umykają nam takie sprawy jak lista rzeczy do zrobienia, godziny spotkań czy imiona osób, które dopiero co poznaliśmy. Oprócz tego obecne są problemy z koncentracją, które znacząco utrudniają proces przypominania sobie informacji. Z tego względu nie jesteśmy w stanie wrócić do momentu, który chcielibyśmy odtworzyć. Jest to cecha, która nierzadko towarzyszy osobom starszym – mają oni problem z zapamiętywaniem powierzchownych faktów, za których gromadzenie odpowiedzialna jest pamięć krótkotrwała. Wynika to z tego, że ten element wraz z wiekiem zaczyna gorzej działać. Jest to naturalna rzecz, która wiąże się ze starzeniem – układ nerwowy już nie jest tak dobry jak kiedyś. Mimo tego seniorzy często mogą pochwalić się wiedzą z nawet bardzo odległych lat. Dalekie wspomnienia przywołują z łatwością, która dla niektórych może być zadziwiająca.

Pamiętajmy jednak o tym, że zaniki pamięci to nie tylko problem ludzi starszych. Może on dotknąć zarówno osoby młode czy w średnim wieku. W tym wypadku źródłem luk w pamięci nie jest nieprawidłowa praca układu nerwowego, a inne czynniki, najczęściej od nas niezależne. Nie ma jednak wątpliwości, że ta sytuacja może przysporzyć nam wielu kłopotów. Jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, warto się sobie dokładnie przyjrzeć, by w razie potrzeby zareagować.

Jakie są przyczyny zaburzeń pamięci?

Jak unikać zaników pamięci?Zaburzenia pamięci, w tym zaniki pamięci, które mogą doświadczyć ludzie młodzi oraz starsi wynikają z różnych powodów. Najpowszechniejsze przyczyny zaburzeń pamięci to między innymi:

  • trauma,
  • zbyt duży stres,
  • zaburzenia hormonalne,
  • depresja,
  • nadużywanie alkoholu,
  • przeżycie wypadku,
  • niedobór witamin,
  • zatrucie gazami lub metalami ciężkimi,
  • niedoczynność tarczycy,
  • choroba Alzheimera,
  • choroba Wilsona.

Możemy zauważyć, że niektóre aspekty będą dotyczyć seniorów, a inne raczej osób młodszych. Choroby otępienne, takie jak Alzheimer, to przypadłość głównie ludzi osiemdziesiątym roku życia. W tym wypadku nasza pamięć znacznie cierpi, a do tego mogą pojawić się inne negatywne objawy, takie jak zmiana osobowości. W przypadku młodych częstszą przyczyną zaników pamięci będą takie elementy jak trauma, depresja, nadmierny stres czy też choroby, takie jak niedoczynność tarczycy.

Jak jednak poznać, że zmagamy się z zaburzeniami pamięci? Nie zawsze może to być tak oczywiste, jakby nam się wydawało. Jeśli jednak uważnie się sobie przyjrzymy, z pewnością odkryjemy, czy jest coś, czym powinniśmy się niepokoić. Osoby z zanikami pamięci mają skłonność do gubienia rzeczy, zapominają zarówno o błahych, jak i ważnych wydarzeniach, często tracą wątek w rozmowie, trudno im się skupić na jednej rzeczy, a do tego towarzyszy im poczucie dezorientacji.

Jak leczyć zaniki pamięci?

W wielu przypadkach zaniki pamięci to coś, z czym powinniśmy się zwrócić do lekarza. Nawet w młodym wieku powinny one wzbudzić nasz niepokój, ponieważ mogą być sygnałem innych, bardziej poważnych dolegliwości. Po konsultacji lekarz zadecyduje, jak rodzaj leczenia będzie dla nas najlepszy – może on bowiem różnić się w zależności od rodzajów zaburzeń pamięci. W przypadku chorób otępiennych, które postępują z dnia na dzień, za pomocą leków możliwe będzie jedynie zminimalizowanie ich szkodliwego przebiegu. Jeśli jednak mamy do czynienia z zanikiem pamięci spowodowanym traumą bądź wypadkiem, rozwiązaniem może być udanie się na terapię, która pomoże nam uporządkować sobie to wydarzenie w głowie.

Jak poprawić naszą pamięć? 

Zadbać o pamięć możemy też na własną rękę. Warto się tego podjąć, ponieważ nawet małymi rzeczami możemy wywołać spore efekty. Mowa tu o regularnym ćwiczeniu pamięci, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko tego, że coś nam umknie z głowy. Sposobem na rozruszanie tej umiejętności będzie wypełnianie różnych łamigłówek bądź krzyżówek. Możemy ponadto zacząć się uczyć nowego języka. Zapamiętywanie słówek i sprawdzanie swojej wiedzy z pewnością okaże się dla nas korzystne. Równie ciekawa będzie nauka słów naszych ulubionych piosenek. Co ciekawe, wykazano, że i aktywność fizyczna może pozytywnie wpłynąć na naszą pamięć.

Nie należy pomijać też roli snu i odpowiedniego wypoczynku. Sen to moment, w którym nasz organizm się regeneruje, a umysł przetwarza i segreguje informacje nabyte w ciągu dnia. Jeśli ograniczymy ten czas, będzie miało to przykre skutki. W przypadku, w którym nie dostarczamy odpowiedniej ilości snu ze względu na problemy ze snem, warto postawić na sprawdzone artykuły, takie jak poduszka Hilding Visco Standard, dzięki którym zapewnimy sobie wysoki komfort i wygodę. Ofertę tej poduszki znajdziesz tutaj: https://sleepinghouse.pl/artykuly-sypialniane/87-hilding-visco-standard.html.

Pamięć to coś, co zdecydowanie powinniśmy pielęgnować. Mimo że teraz możemy cieszyć się szybkim zapamiętywaniem informacji i gromadzeniem wspomnień, nie oznacza to, że zawsze tak będzie. Aby uniknąć zaburzeń bądź zaników pamięci dopilnujmy, by regularnie ćwiczyć naszą pamięć.

Sprawdź: Wygodne łóżko – postaw na materac 90×200! Oto ranking 9 najlepszych produktów