To, jak się czujemy, w dużym stopniu zależy od tego, jak się odżywiamy. Może się zdarzyć, że dotychczasowy sposób odżywiania nie był dla nas korzystny. W tym wypadku należy wprowadzić taką dietę, która zapewni nam dobre samopoczucie. Może być to na przykład dieta lekkostrawna. Dowiedz się, kto powinien na nią przejść!
Dieta lekkostrawna – czyli jaka?
Na pewno zetknęliśmy się już z pojęciem dieta lekkostrawna, ale czy zastanawialiśmy się, co dokładnie się na nią składa? Dieta lekkostrawna to taka, która eliminuje produkty, które mogłyby obciążać układ pokarmowy. Stosowane są takie składniki, które są lekkie i łatwe w trawieniu. Pomagają one odciążyć nasz żołądek i pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości takich jak niestrawność czy zaparcia. Warto pamiętać o tym, że istotnym elementem diety lekkostrawnej jest zakaz spożywania alkoholu. Unika się tutaj potraw smażonych, tłustych, ostrych, wędzonych czy grillowanych.
Dla kogo dieta lekkostrawna?
Dieta lekkostrawna to prawdziwy ratunek dla osób, które zmagają się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Polecana jest ona szczególnie tym, którzy zmagają się z problemami z układem trawienia, takimi jak na przykład wzdęcia, biegunka, zespół jelita drażliwego czy niestrawność. Może okazać się pomocna również w przypadku refluksu żołądkowo-jelitowego. Poza tym stosuje się ją u osób, które są po zabiegach operacyjnych, którzy dopiero dochodzą do siebie. Skorzystają z niej również seniorzy, u których układ pokarmowy nie pracuje tak dobrze jak kiedyś. Dzięki diecie lekkostrawnej unikną nieprzyjemności związanych z jedzeniem zbyt tłustych czy ostrych potraw. Dieta lekkostrawna może być wykorzystywana również w karmieniu małych dzieci. Zaleca się ją ponadto w przypadku zakażeń infekcyjnych, od zwykłego przeziębienia po grypę. Dieta lekkostrawna jest bowiem znana z tego, że odciąża organizm, który wówczas może skupić się na zwalczaniu drobnoustrojów.
Czego unikać w diecie lekkostrawnej?
Jeśli chcemy wprowadzić dietę lekkostrawną do naszego życia, koniecznie musimy zapoznać się z listą produktów, które nie są korzystne dla naszego żołądka. To bowiem te elementy, których powinniśmy unikać. Możemy zdziwić się, że w przypadku tego sposobu odżywiania się nie powinno spożywać produktów zbożowych. Należy zatem wyeliminować z naszego jadłospisu pełnoziarniste, razowe oraz żytnie pieczywo, grube kasze i płatki zbożowe. Wynika to z tego, że posiadają one zbyt dużą ilość błonnika pokarmowego. Nie wolno spożywać jajek w postaci smażonej bądź na twardo. Wstrzymajmy się też od jedzenia tłustych mięs i ryb, takich jak dziczyzna, wieprzowina, wołowina czy łosoś. Jeśli chodzi o warzywa, musimy odpuścić sobie przede wszystkim rośliny strączkowe, czyli groch, fasola, bób, soja czy soczewica. Niewskazana będzie też cebula, kapusta oraz czosnek.
Miejmy na uwadze, że powinniśmy pilnować nie tylko tego, co spożywamy, ale też tego, co pijemy. Różne napoje mogą mieć równie negatywne oddziaływanie na nasz żołądek. Przechodząc na dietę lekkostrawną, musimy pożegnać się szczególnie z kawą i mocną herbatą, które mogą zadziałać drażniąco na nasz układ pokarmowy. Unikajmy ponadto napojów gazowanych, w tym wody gazowanej.
Co powinno znaleźć się w diecie lekkostrawnej?
Mogłoby się wydawać, że dieta lekkostrawna jest mocno ograniczająca. Musimy w końcu na jej rzecz zrezygnować z wielu produktów. To nie oznacza, że taki jadłospis nie może być smaczny! Wciąż możemy gotować smacznie i sycąco. Zwróćmy jedynie uwagę na to, aby odpowiednio dobrać składniki. Jeśli chodzi o produkty zbożowe, postawmy na jasne pieczywo, biały ryż czy drobną kaszę i drobne makarony. Jajka możemy spożywać w postaci jajecznicy, omletu lub na miękko. Mięso powinno być chude – świetnie sprawdzi się między innymi kurczak, indyk, cielęcina czy chuda wieprzowina. W przypadku ryb wybierzmy pstrąga, dorsza, flądrę lub sandacza. Spożywane przez nas warzywa muszą być przygotowane w wersji na parze. Tu mamy wiele możliwości – możemy jeść marchewkę, buraki, dynię, fasolkę szparagową czy też szpinak. Jeśli najdzie nas ochota na owoce, sięgnijmy po takie, które są dojrzałe i pozbawione pestek.
Jak jeść na diecie lekkostrawnej?
Dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na to, co jemy, ale także jak jemy. Jeśli zmagamy się z problemami z układem trawienia, powinniśmy szczególnie uważać na to, aby jeść powoli, małymi kęsami. Dzięki temu unikniemy nadmiernego połykania powietrza, które mogłoby doprowadzić do nieprzyjemnych wzdęć. Warto też dopilnować tego, by odżywiać się regularnie. Posiłki powinny być nie za duże, ale spożywane systematycznie, w odstępie kilku godzin. Poświęćmy czas na to, aby w pełni opanować najlepsze dla tej diety techniki kulinarne – gotowanie na parze i pieczenie w folii lub naczyniu żaroodpornym. Świetnym rozwiązaniem będzie też przygotowanie zup lub kleików, które są łatwe w spożyciu.
Jak jeszcze poprawić swoje samopoczucie?
Dieta odgrywa kluczową rolę w naszym samopoczucia. W końcu to dzięki pożywieniu mamy energię i możemy normalnie funkcjonować. Bardzo ważne jest to, aby dopasować dietę do naszych aktualnych potrzeb. Jeśli zmagamy się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, wprowadzenie diety, która niepotrzebnie nie obciąża układu pokarmowego, może okazać się korzystne. To jednak nie wystarczy, aby poprawić nasze samopoczucie. Musimy też zadbać o inne aspekty, takie jak regularny wypoczynek. Sen w prawie równym stopniu oddziałuje na nasz stan. Warto zatem upewnić się, że dostarczamy organizmowi jego odpowiednią ilość. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji związanych z brakiem snu. Jak to zrobić? Wystarczy zainwestować w taki materac, który będzie w stu procentach dostosowany do naszych potrzeb. Aby taki znaleźć, odwiedźmy sklep stacjonarny Gorzów Wielkopolski, gdzie będziemy mogli zobaczyć i przetestować różne modele. Dzięki temu przekonamy się, jak różnią się konstrukcje i surowce w materacach.
Dieta lekkostrawna wyróżnia się bardzo delikatnymi i lekkimi produktami. Zalecana jest osobom, które przeszły zabieg operacyjny, cierpią na problemy z wątrobą, trzustką albo zmagają się z niestrawnością. Dzięki niej możemy bowiem znacząco odciążyć nasz układ pokarmowy.