Jeszcze do niedawna większość rodziców uznawała gry komputerowe za rozrywkę, która niesie ze sobą jedynie negatywne konsekwencje. Jednak coraz częściej podkreśla się również pozytywy, które wiążą się z grami komputerowymi. Jeśli chcesz wiedzieć, czy jest to dobre hobby dla Twojego dziecka, poniżej znajdziesz kilka faktów dotyczących wpływu gier na rozwój psychofizyczny.

Dlaczego dzieci interesują się gamingiem?

Gry komputerowe przyciągają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wpływa na to przede wszystkim interaktywność. Oglądanie seriali i filmów pozwala jedynie na bierne obserwowanie fabuły. Podczas grania w gry można w zdecydowanie bardziej interesujący sposób doświadczać przedstawionego świata. Wszystko to sprawia, że gracz znajduje się w samym centrum wydarzeń. Może korzystać z różnorodnych opcji prowadzenia rozgrywki, a często również wpływać na to, jak potoczy się los bohaterów. Odbiorca może czuć się częścią wirtualnej rzeczywistości, a jest to niezwykle kuszące.

Dzięki przebywaniu w wirtualnym świecie gracze mogą nawiązywać znajomości z innymi osobami, o podobnych zainteresowaniach. Można zmierzyć się z różnorodnymi przeciwnikami, nawet z odległych zakątków świata. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby osoba, która mieszka w mieście takim, jak Gorzów Wielkopolski, rozegrała mecz z kimś przebywającym w Stanach Zjednoczonych.

Symulacja w grach komputerowych otwiera wiele nowych możliwości. Wyścigi samochodowe, podróże w kosmos i walka z potworami – wszystko to stanowi atrakcyjną odskocznię od codzienności.

Gry komputerowe – pozytywny wpływ na rozwój

Gry komputerowe - czy to dobre hobby dla dziecka?Warto pamiętać o tym, że w dzisiejszych czasach gry komputerowe mogą na wiele różnych sposobów wpłynąć pozytywnie na rozwój dziecka. Jakie są najważniejsze zalety związane z tym hobby?

  • Rozwój w zakresie nowych technologii – praktycznie niemożliwe jest funkcjonowanie w dzisiejszym świecie bez rozbudowanych umiejętności związanych z obsługą nowoczesnych technologii. Granie w gry wiąże się z nauką sprawnej obsługi komputera, a także poszukiwaniem kreatywnych rozwiązań wówczas, gdy pojawią się problemy sprzętowe.
  • Nauka strategicznego myślenia – gracze uczą się elastyczności i wytrwałości w osiąganiu wyznaczonych celów. Realizacja różnorodnych misji wiąże się z koniecznością tworzenia skomplikowanych planów, a także z przewidywaniem długoterminowych skutków związanych ze swoimi wyborami.
  • Szybkie podejmowanie decyzji – niektóre osoby zakładają, że gry komputerowe mogą stanowić przygotowanie do życia. Uczą konstruowania strategii i ich konsekwentnego realizowania.
  • Kreatywność – gry to nie tylko nauka strategicznego myślenia i konkretnych zdolności związanych z obsługą skomplikowanych urządzeń. Wiele tytułów wymaga kreatywności i wykorzystywania własnej inwencji twórczej.

Gry komputerowe, a zagrożenia

Niestety, ale gry komputerowe mają też swoje wady. Które z nich stwarzają największe niebezpieczeństwo?

  • Przyzwyczajenie do przemocy – nadmiar treści przemocowych może negatywnie wpłynąć na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Regularne wystawianie się na przemoc uniewrażliwia na przemoc i przyczynia się do agresji. W skrajnych przypadkach może przenieść się to do codziennego życia.
  • Nauka zbyt szybkiej gratyfikacji – awansowanie na kolejne poziomy, szybkie zdobywanie punktów doświadczenia – kreuje to oczekiwanie na szybką nagrodę za minimalny wysiłek. Może to utrudniać naukę dziecka w zakresie radzenia sobie z porażkami i niepowodzeniami.
  • Potencjał uzależniający – mechanizmy występujące w grach, takie jak nagrody, osiągnięcia i postępy, mogą sprawić, że dzieci będą chciały grać coraz więcej. Na dłuższą metę może to prowadzić do nadmiernego poświęcania czasu na grę kosztem innych aktywności. Warto pamiętać o tym, że komputer nie powinien zastępować nauki, spania czy kontaktów społecznych nawiązywanych w rzeczywistości.

Jak znaleźć złoty środek?

Nie należy demonizować gier komputerowych. Jednocześnie jednak konieczne jest to, aby zachować pewien umiar i przekazać dzieciom wiedzę, dzięki której będą w stanie uniknąć pewnych zagrożeń. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do gier posiadających tryb multiplayer. Należy przestrzec pociechę przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z sieci internetowej.

Rodzice powinni też kontrolować aktywności, które pociecha wybiera podczas korzystania z komputera. Gry powinny być dostosowane do wieku dziecka – zarówno pod kątem treści, jak i mechanizmów gratyfikacji.

Ważne jest też dbanie o zdrowy styl życia. Zarywanie nocy nad komputerem jest bardzo szkodliwe i zaburza rozwój. Warto więc dbać o higienę snu i kupić dziecku wygodny materac. W końcu łóżko to centralny element sypialni. Równie ważna jest aktywność fizyczna. O tyle, o ile godzina spędzona przed komputerem nie jest szkodliwa dla układu ruchu, tak w pełni siedzący tryb życia destrukcyjnie wpływa na ciało dziecka.

Gry komputerowe to ciekawe hobby, które w dzisiejszych czasach cieszy się niezachwianą popularnością. Gaming ma zarówno swoje pozytywy, jak i negatywy. W związku z tym należy unikać popadania w skrajności i dbać o zachowanie umiaru.