Każdego dnia budzimy się i zasypiamy w łóżku – miejscu niezwykle wygodnym i komfortowym. Zapewnia nam odpowiedni sen, dzięki któremu nasza praca jest efektywna, a ciało i umysł zregenerowane. Jednak aby móc się tym cieszyć, w pierwszej kolejności powinniśmy zadać o jakość materaca. Na rynku obecnie popularne są między innymi materace z wkładem piankowym i lateksowym. Czym one się charakteryzują?

Materac piankowy – cechy

Słowo pianka kojarzy nam się z czymś miękkim, komfortowym i niezwykle wygodnym – te trzy przymiotniki idealnie określają materace piankowe. Posiadają one wkład stworzony z nowoczesnej i wyjątkowo innowacyjnej pianki, która nadaje mu niesamowite cechy. Materac piankowy potrafi idealnie dopasować się do kształtu naszego ciała, stabilizując i zachowując fizjologiczne krzywizny kręgosłupa. Pianka rozkłada nasz ciężar na całej długości, przez co nie powstają odkształcenia, a materac jest bardziej trwały. Rodzaje pianek w materacach piankowych mogą być różne, jednak najczęściej pojawia się pianka wysokoelastyczna – uniwersalna, nadająca twardość, sprężystość i elastyczność materacowi, którą łączyć można z równie popularną pianką termoelastyczną. Jej wyjątkowe właściwości polegają na reagowaniu na temperaturę ciała ludzkiego, pozwalając materacowi na idealne dopasowanie do naszego ciała. Istnieje również inny rodzaj wkładu w tej kategorii materacach do spania.

 

Materac lateksowy – cechy

Materac piankowy czy lateksowy - charakterystyka?Materac lateksowy zaliczany jest do materacy piankowych, ponieważ posiada liczne jego cechy, jednak jest na swój sposób unikalny. Wkład stworzony został z surowca naturalnego – mleczka kauczukowego, które jest wysoce antyalergiczne, antybakteryjne i antygrzybiczne. W odróżnieniu do pianki, wkład lateksowy jest o wiele cięższy, co może w pewien sposób utrudnić transport oraz obracanie. Dodatkowo dużą wadą jest fakt, że tego rodzaju materace są o wiele droższe. Jeśli chodzi o zalety, to materac do spania z lateksu polecany jest szczególnie alergikom z uwagi na swoje właściwości. Wewnątrz wkładu nie gromadzi się kurz, ponieważ małe otwory umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza oraz zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Niewielkie otwory w korzystny sposób wpływają na nasze krążenie, co również dla nas stanowi kolejną zaletę. Materac lateksowy to ekologiczny produkt, niezwykle higieniczny i tak jak materac piankowy – wyjątkowo wygodny.

Materac materacowi nie jest równy i pomimo wielu podobieństw w niektórych aspektach materace piankowe i lateksowe różnią się od siebie. Określenie, który model jest bardziej odpowiedni dla nas jest kwestią indywidualną i zależy od naszej wagi, preferencji i stanu zdrowia. Warto więc przetestować oba rodzaje i na tej podstawie stwierdzić, który typ okaże się dla nas lepszy.