Każdy z nas ma czasem gorszy humor i jest bardziej skłonny do wpadnięcia w złość. To w zupełności normalne. Naszą czujność powinna wzbudzić sytuacja, w której podobne wahania nastroju zdarzają się bardzo często, a do tego są niekontrolowane. Wówczas przyczyną może być coś poważniejszego niż zwykłe zdenerwowanie. Dowiedz się więcej na ten temat!
Wahania nastroju – na czym polegają?
Wahaniem nastroju może określić stan, w którym w sposób niekontrolowany odczuwamy silne emocje, które nie mają bezpośredniej przyczyny. Może być to rozdrażnienie i skłonność do wybuchów, ogromny smutek powodujący płacz czy też niepokój, który nie chce odpuścić. Te uczucia występują na zmianę z wesołością czy ogólnym dobrostanem. Dlatego też mogą być takie mylące – pojawiają się zupełnie niespodziewanie i możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, z czego tak właściwie wynikają. Niezwykle ciężko znaleźć ich przyczynę, co też utrudnia skuteczne poradzenie sobie z nimi. Warto mieć na uwadze, że źródło takich doświadczeń może wynikać zarówno z naszego ciała, jak i umysłu. Pamiętajmy, że sposób radzenia sobie z wahaniami nastroju będzie zależał od jego przyczyny. Dlatego tak istotne jest, aby uważnie się obserwować. Wtedy będziemy mogli zauważyć, na skutek czego doświadczamy spadku nastroju. Pomocna będzie też konsultacja z lekarzem, który wykluczy ewentualne dolegliwości i nakieruje nas na odpowiednie źródło.
Przyjmowanie leków
Przyjmowanie leków może być jednym z powodów, przez który doświadczamy wahań nastroju. Skrajne emocje mogą być bowiem skutkiem ubocznym różnych substancji. Produkty, które mogą być za to odpowiedzialne, to między innymi hormonalna terapia zastępcza czy leki na nadpobudliwość. Zamiast zmagać się z nieprzyjemną huśtawką nastrojów, lepiej będzie umówić się do lekarza i poprosić go o zmianę leku na inny. Wówczas problem z niekontrolowanymi uczuciami powinien zniknąć.
Wahania hormonów
Nie można ukryć, że hormony mają znaczny wpływ na nasze samopoczucie. Nie odpowiadają wyłącznie za różne procesy w naszym organizmie. Przyczyniają się też do tego, jaki mamy humor. Możemy to zaobserwować szczególnie podczas dojrzewania, kiedy to w ciele nastolatków buzują hormony. Mają oni wówczas skłonności do przeżywania wszystkiego niezwykle intensywnie. Częściej też doświadczają napadów złości czy smutku. Mogą stać się nadwrażliwi i niespokojni. Jest to okres, który trzeba po prostu przeżyć – z czasem poziom hormonów się stabilizuje. Warto jednak pamiętać o tym, że wahania nastrojów i tak mogą się pojawić. W dorosłym życiu dotyczą przede wszystkim kobiet. Huśtawki nastrojów to bowiem jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Rozdrażnienie czy nerwowość mogą przybrać na sile również w czasie menopauzy. Spada wówczas stężenie hormonów płciowych oraz serotoniny.
Nadmierny stres
Przewlekły, silny stres oddziałuje niezwykle szkodliwie na nasze życie. Jego negatywny wpływ przejawia się na wielu poziomach. Jednym z nich jest pogorszenie samopoczucia. Jeśli żyjemy w dużym stresie, oznacza to, że jesteśmy ciągle poddenerwowani. Nie umiemy się rozluźnić ani wyciszyć. To powoduje, że nawet najmniejsze rzeczy mogą doprowadzić nas do wybuchu gniewu. Nasze emocje stają się skrajne, a my nie mamy jak sobie z nimi poradzić, ponieważ paraliżuje nas stres. Taki stan jest bardzo niekorzystny dla naszego zdrowia psychicznego.
Starzenie się
Kolejna grupa, którą dotyczą wahania nastrojów, to seniorzy. U nich również często występuje naprzemienna melancholia z wesołością. Niekontrolowane emocje stają się jeszcze bardziej intensywne, gdy osoba cierpi na choroby takie jak demencja czy Alzheimer. W przypadku demencji następuje pogorszenie funkcji poznawczych, a ilość wyrażanych uczuć znacząco się zmniejsza.
Zaburzenia psychiczne
Przyczyny wahań nastroju mogą wynikać z zaburzeń psychicznych. Dolegliwości te wpływają na nasze samopoczucie i nierzadko wywołują zmiany w zachowaniu. Można to zauważyć na przykład w przypadku depresji. Osoba zmagająca się z tą chorobą przez jakiś czas może czuć się w porządku, kiedy znienacka dopadnie ją poczucie silnego smutku. Huśtawki nastrojów pojawiają się też przy ADHD – nadpobudliwość i impulsywność sprzyja gwałtownym zmianom samopoczucia.
Brak snu
Zmęczenie, brak energii, trudności z koncentracją… To rzeczy, z którymi musimy się zmagać, jeśli nie dbamy o to, aby dostarczyć naszemu organizmowi niezbędną ilość snu. Kiedy się nie wysypiamy, pogarsza się nasze ogólne samopoczucie. Spada odporność, zmniejsza się nasza produktywność i wydajność. Nic dziwnego, że wówczas jesteśmy bardziej narażeni na wahania nastrojów. Brak wypoczynku powoduje, że o wiele szybciej się denerwujemy i wpadamy w złość. W tym przypadku mamy jednak taką przewagę, że możemy bardzo łatwo tego uniknąć. Wystarczy bowiem zapewnić sobie dobrze dopasowane i komfortowe podłoże snu. Udajmy się do sklepu stacjonarnego Gorzów Wielkopolski, aby odnaleźć odpowiedni dla nas model. Miłośnicy wygody z pewnością docenią materac piankowy 180×200 cm, który zagwarantuje im wysoki komfort, a do tego pomoże rozluźnić się mięśniom. Zauważymy znaczną zmianę na lepsze w naszym nastroju, jeśli będziemy się regularnie wysypiać.
Nie ma wątpliwości, że gwałtowne i niespodziewane wahania nastroju to nic przyjemnego. Nie możemy w pełni cieszyć się dobrym humorem, ponieważ niezwykle szybko zostaje on zastąpiony przez rozdrażnienie czy smutek. Jeśli zauważyliśmy u siebie coś podobnego, koniecznie się temu przyjrzyjmy. Może się okazać, że huśtawki nastrojów mają bardziej poważną przyczynę.
Przeczytaj także: Łóżka specjalne