Każdy człowiek od czasu do czasu pragnie zniknąć myślami w innym świecie i zapomnieć o otaczających go codziennych problemach. Czytanie książek to idealny sposób na zatracenie się w innej rzeczywistości i towarzyszenie innym ludziom, w tym przypadku bohaterom, w ich przygodach. Oczywiście gatunków książek jest wiele i jest to z jednej strony plus, a z drugiej minus. Po pierwsze, osoby, które nie wiedzą, od czego zacząć swoją przygodę czytelniczą, mają problem, aby połapać się w tych wszystkich rodzajach książek. Jednak z drugiej strony tak duży wybór sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie! Jednym z najpopularniejszych książkowych gatunków są romanse. Zawładnęły one światem już nawet kilkaset lat temu za sprawą Williama Szekspira, który jest autorem znanego na całym świecie dramatu pt. „Romeo i Julia”. Po tym twórcy pojawili się kolejni, którzy niejako naśladowali Szekspira i do swoich dzieł dodawali wątki miłosne. W obecnych czasach gatunek romantyczny jest bardzo popularny i ma wielu fanów. Jakie dokładnie książki romantyczne warto czytać?

„Duma i uprzedzenie, Jane Austen

„Duma i uprzedzenie” to powieść autorstwa Jane Austen, która została wydana w roku 1813. Jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł literatury angielskiej oraz jedno z najbardziej znanych i uwielbianych romantycznych opowiadań. Akcja powieści toczy się w Anglii na przełomie XVIII i XIX wieku i skupia się na losach rodziny Bennet. Główną bohaterką jest Elizabeth Bennet, inteligentna, dowcipna i niezależna młoda kobieta, która prowadzi swoje życie zgodnie z własnymi przekonaniami. Powieść przedstawia bogactwo, obyczaje i hierarchię społeczną tamtego okresu, a także ukazuje kontrast między dumnymi a uprzedzonymi postawami bohaterów. Główny wątek fabularny skupia się na relacji między Elizabeth a bogatym dziedzicem, Fitzwilliamem Darcy. Na początku powieści Darcy wydaje się być aroganckim i wyniosłym mężczyzną, co skłania Elizabeth do odrzucenia jego zalotów. Jednak w miarę rozwoju historii, oboje zaczynają lepiej poznawać swoje prawdziwe charaktery, a ich wzajemne uprzedzenia zaczynają się zmieniać. Powoli odkrywają, że są bardziej podobni do siebie, niż sobie wyobrażali, i muszą przezwyciężyć swoje uprzedzenia, aby odnaleźć prawdziwą miłość. „Duma i uprzedzenie” to nie tylko historia miłosna, ale również subtelna satyra społeczna, która porusza tematy takie jak rola kobiet w społeczeństwie, wpływ majątku na postrzeganie jednostki oraz znaczenie honoru i godności. Powieść wyróżnia się błyskotliwym stylem pisarskim Jane Austen, którym autorka ukazuje złożoność relacji między postaciami oraz ich wewnętrzne przemyślenia. Książka ta doczekała się kilku ekranizacji filmowych, co nie zdarza się często. Dodatkowo do dziś wybierana jest przez nauczycieli czy wykładowców akademickich do omawiania na języku polskim w szkole średniej, czy innych zajęciach na studiach. Naszym zdaniem naprawdę warto po nią sięgnąć!

Mój książę”, Julia Quinn

Poznaj romantyczne bestsellery książkowe„Mój książę” to powieść napisana przez Julię Quinn, która należy do popularnej serii „Bridgertonów”, a dokładniej stanowi jej pierwszy tom. Akcja rozgrywa się w Anglii w 1813 roku, kiedy Londyn jest w okresie regencji. Główne tło to wytworne społeczeństwo, gdzie najważniejsze są intrygi, rywalizacja oraz mariaże — raczej z rozsądku niż miłości. Głównymi bohaterami całej serii jest rodzina Bridgertonów, która składa się z Lady Violet i jej ósemki dzieci. Pierwszy tom serii, czyli „Mój książę” skupia się na pierwszej i najstarszej córce: Daphne. Młoda kobieta jest piękna i bardzo inteligentna, ale z jakiegoś niewyjaśnionego powodu, wszyscy mężczyźni traktują ją raczej jak przyjaciółkę niż idealny model na żonę. Nikt jeszcze nie poprosił ją o rękę, a ona nie może dłużej czekać przede wszystkim ze względu na swój wiek. Do miasta przyjeżdża nowy książę Hastings, który znany jest ze swojego przystojnego oblicza, jednak on nie zamierza w ogóle się żenić. Jednak inne plany mają panny na wydaniu, a przede wszystkim ich matki. Książę nie może odgonić się od zalotniczek, a Daphne ich pragnie, dlatego proponuje mu ciekawą umowę do zawarcia. Będą udawać, że wzajemnie się adorują i tym samym Daphne stanie się popularna wśród innych mężczyzn, bo jak chce ją książę, to inni również będą chcieli, a książę Hastings uwolni się od roju potencjalnych przyszłych żon. Początkowo plan wydaje się wręcz doskonały, ale niektóre rzeczy wymykają się spod kontroli i prowadzą do nieoczekiwanych zakończeń relacji. Więcej dowiesz się podczas czytania! Na podstawie książki powstał również serial i choć nieco się on różni od książki, to również serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nim!

„Zanim się pojawiłeś”, Jojo Moyes

„Zanim się pojawiłeś”, to książka, która została wydana w 2012 roku, a jej autorką jest Jojo Moyes, która napisała więcej pozycji o tematyce miłosnej. Główną bohaterką jest Lou, która wyróżnia się nie tylko swoim energicznym i pogodnym sposobem życia, ale również unikalnym wyglądem. Ma wiele ciekawych bar butów, które są bardzo kolorowe i dla niektórych osób mogą się wydawać nawet nieco dziwne. Dziewczyna pracuje w kawiarni, a jej bliscy patrzą pobłażliwym wzrokiem zawsze wtedy, kiedy Lou popełni jakąś gafę. Nieoczekiwanie dziewczyna zmienia pracę i zostaje opiekunką Willa — bogatego mężczyzny, który kilka lat wcześniej przeżył dramatyczny wypadek. Po tym wydarzeniu Will całkowicie stracił chęci do życia. Zadaniem Lou jest karmienie go, podawanie leków oraz pomaganie w innych codziennych czynnościach, którym mężczyzna nie może samodzielnie sprostać. W pewnym momencie rodzi się między nimi bardzo duże uczucie, które może zmienić życie zarówno Lou, jak i Willa, ale czy tak będzie? Tego dowiesz się, czytając „Zanim się pojawiłeś”! Zapewniamy, że dzięki tej książce będziesz się śmiać, ale również płakać, więc kup koniecznie duże pudełko chusteczek! Ta książka również doczekała się swojej filmowej adaptacji, a główne role tam grają Emilia Clarke oraz Sam Claflin.

Czytanie książek to wspaniała forma rozrywki i odpoczynku, która może zabrać nas w podróż do różnych światów i zapewnić chwilę oderwania od rzeczywistości. Książki można czytać praktycznie wszędzie — w parku, kawiarni czy na balkonie — ale niektóre miejsca są szczególnie wygodne i sprzyjają skupieniu, co podczas czytania książek jest bardzo ważne. Dom lub mieszkanie to idealne otoczenie do zagłębiania się w świat literatury, ponieważ w zaciszu własnych czterech ścian możemy stworzyć atmosferę sprzyjającą skupieniu i relaksowi. Więcej o różnych tematach lifestylowych dowiesz się na stronie: https://kobietyonline.com.pl/. Niektóre osoby zgodzą się z faktem, że nie ma wygodniejszego miejsca do czytania niż łóżko, a aby było to możliwe, jest potrzebny idealny materac, który możesz znaleźć na stronie: https://sennamaterace.pl/. Dodatkowo do wygodnego czytania przyda Ci się odpowiednie wsparcie głowy oraz szyi i tutaj najodpowiedniejsza będzie ta poduszka: https://hilding.pl/produkt/poduszki/visco-standard/, która wykonana jest z termoelastycznej pianki Visco, umożliwiającej idealne dopasowanie do użytkownika. Jeśli chcesz czytać w wygodnym łóżku, to koniecznie zainwestuj w dobrej jakości produkty do spania!

Materiał partnera sennamaterace.pl