Pierwsze tygodnie życia to niezwykle intensywny okres dla młodych rodziców, którzy dopiero co przyzwyczajają się do nowej codzienności. Uczą się zachowań i przyzwyczajeń dziecka. Nie zawsze jednak wiedzą, dlaczego maluch zachowuje się w określony sposób. Często dotyczy to nocnych pobudek. Dlaczego niemowlę często budzi się w nocy? Poznaj odpowiedź!

Przyczyny wybudzania się dziecka w nocy

Nagły płacz, wybudzenie… Maluch nie śpi, a my zastanawiamy się, o co takiego może chodzić. Powody mogą być różne, najczęściej jednak dotyczą prostych, codziennych spraw, którym szybko możemy zapobiec. Jedna z najczęstszych przyczyn to zdecydowanie głód. Niemowlę po prostu nie zaśnie, jeśli będzie głodne. Niezależnie od pory dnia, obudzi domowników, aby otrzymać pożywienie. Karmienie nocne to coś, na co młodzi rodzice powinni się przygotować. Potrzebne jest aż do 7/8 miesiąca życia, a u niektórych dzieci nawet dłużej. Nocny pokarm pomoże szybciej zasnąć maluchom. Na szczęście od pewnego momentu możemy poszerzyć jadłospis malucha, wprowadzając inny rodzaj pożywienia, który zaspokoi jego apetyt. Dzięki temu częstotliwość pobudek może się zmniejszyć. Dziecko może obudzić się też z powodu przemoczonej pieluszki, która wzbudza w nim dyskomfort. Należy dopilnować, aby przed snem przebrać go w czystą pieluchę, a w razie potrzeby zrobić to ponownie w nocy.

Dlaczego niemowlę często budzi się w nocy?Jeśli coś nas boli, trudno nam zasnąć. Tak samo dzieje się w przypadku małych dzieci, które szczególnie dotkliwie przeżywają różne dolegliwości. Nawet jeśli dotyczy to tylko kaszlu czy kataru, nie będą umiały w pełni się odprężyć. Bardzo powszechną przeszkodą w wypoczynku jest ząbkowanie. To proces trudny zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Ból związany z wyrzynaniem zębów powoduje, że maluch staje się marudny oraz kapryśny i nawet w nocy nie daje innym spokoju. Jest to jednak stan, który trwa tylko przez krótki czas, który po prostu musimy przetrwać. Często zdarzyć się mogą też problemy ze strony układu trawiennego. W tym wypadku warto obserwować dziecko, aby ocenić, czy nie cierpi na alergię lub nietolerancję pokarmową. W spokojnym wypoczynku mogą przeszkodzić nie tylko typowo fizyczne dolegliwości, ale i koszmary czy lęki, przez które maluch boi się zasnąć. To poważny kłopot, którego nie należy bagatelizować. Może bowiem wynikać z braku poczucia bezpieczeństwa. Dziecko potrzebuje bliskości i ciepła, aby spokojnie zasnąć. Jeśli nie ma tego zapewnione, odczuwa dyskomfort i lęk, przez które nie potrafi się odprężyć.

U maluchów dyskomfort może wywoływać też nieodpowiednie ubranie bądź niewygodna powierzchnia snu. Jeśli dziecko ubrane jest za grubo, a na zewnątrz panują wysokie temperatury, będzie się intensywnie pocić, co negatywnie wpłynie na jego higienę snu. Równie nieprzyjemne może być noszenie gryzącego, niemiłego w dotyku materiału. Kiedy ponadto nie ma zapewnionych komfortowych artykułów sypialnianych, jego sen na pewno nie będzie jakościowy. Niewskazane jest też to, aby w pokoju malucha było za głośno i za jasno.

Co zrobić, gdy dziecko się budzi?

Wstawanie w środku nocy nie jest niczym przyjemnym, jednak powinniśmy poświęcić się dla naszego dziecka. Jeśli słyszymy, że płacze, podejdźmy do niego. Należy pamiętać o tym, że to jego jedyny sposób na to, aby zwrócić naszą uwagę. Co dokładnie zrobić, gdy dziecko się wybudzi? Kiedy następuje to z płaczem, weźmy malucha na ręce i zacznijmy kołysać, aby go uspokoić. Sprawdźmy, czy nie potrzebuje pożywienia lub zmiany pieluchy. Możemy włączyć mu tzw. różowy szum, który składa się z wyciszających, uspokajających dźwięków, które szczególnie skutecznie działają na dzieci. O to, aby dziecko nie wybudziło się w środku nocy, powinniśmy zadbać o wiele wcześniej. Upewnijmy się, że ubrania, które zakupiliśmy, nie wywołują dyskomfortu lub podrażnień. Możemy zawczasu odciąć metki czy przerobić materiał. Zatroszczmy się też o jego komfort termiczny – piżama powinna być dopasowana do aktualnej pory roku. Jeśli nie będzie wystarczająco ciepła, maluch może się przeziębić. Dopilnujmy, aby i w samym pomieszczeniu panowała odpowiednia temperatura – najlepiej, jakby oscylowała w granicy 20 stopni Celsjusza. Warto też zainwestować w różne oczyszczacze powietrza, które nawilżą i pozbędą się zanieczyszczeń. Bardzo istotną rolę w wypoczynku dziecka odgrywa wieczorna rutyna. Warto trzymać się stałej pory zasypiania, ponieważ to pomoże uregulować zegar biologiczny malucha. Gdy będzie nadchodzić dana godzina, będzie się on robił naturalnie śpiący. Aby pomóc mu jeszcze bardziej się zrelaksować, możemy ograniczyć wszelkie bodźce, które by go rozpraszały. Wyłączmy telewizor, przygaśmy światło i skupmy się na wyciszeniu. Możemy podać niemowlakowi zabawkę emitująca tzw. różowy szum, która ukołysze go do snu. Świetnym sposobem na uspokojenie dziecka będzie przytulanie go – poczuje się wtedy bezpiecznie i komfortowo, i będzie mogło się w pełni odprężyć. Dzięki tym czynnościom maluch stanie się spokojniejszy, a jego potrzeby zostaną zaspokojone. Istnieją duże szanse, że w nocy nie będziemy musieli wstawać do niego tak często!

Artykuły sypialniane dla dziecka

Dobór odpowiednich artykułów sypialnianych to klucz do zapewnienia komfortu dziecku. Ono szczególnie potrzebuje miękkości i wygody. Należy ponadto zadbać o to, aby wybrane przez nas materiały nie podrażnień czy dyskomfortu. Nie wahajmy się przed zainwestowaniem w naturalne, przyjemne tkaniny, takie jak bawełna. One dodatkowo zapewniają wspaniałą cyrkulację powietrza i przewiewność, dzięki którym higiena snu malucha będzie na najwyższym poziomie. Warto pamiętać o tym, że tak jak w przypadku dorosłych, tak dla dzieci materac jest ważnym aspektem, który oddziałuje na jakość ich snu. Istnieją modele specjalnie przeznaczone dla dzieci, które zapewniają im najwyższy komfort i wspierają prawidłowy rozwój. Miejmy na uwadze, że dla najmłodszych lepiej wybierać trochę większe modele, które będą pasować im nawet wtedy, gdy trochę podrosną. Na stronie https://hilding.pl/kategoria/materace-dzieciece/ i https://abcsnu.pl/ możemy zobaczyć różne materace dla dzieci. Świetnym wyborem będą zdecydowanie materace piankowe, jako że gwarantują one cudowną miękkość i uczucie przyjemnego otulenia. O tych modelach możemy dowiedzieć się więcej dzięki witrynie http://materace-piankowe24.pl/.

Nocne pobudki to coś, do czego młodzi rodzice niestety muszą się przyzwyczaić. Dziecko może wybudzać się bowiem z wielu różnych powodów. Jeśli jednak zatroszczymy się o jego komfort i wygodę, istnieją duże szanse, że uda nam się zmniejszyć ilość pobudek. Wygodne ubranka, odpowiedni materac czy wieczorny relaks na pewno nam w tym pomogą!

Materiał partnera abcsnu.pl