Zakończenie ważnej relacji nie jest czymś łatwym. Jeśli mocno przywiązaliśmy się do danej osoby i spędziliśmy z nią większą część naszego życia, rozstanie może być naprawdę bolesne. Ból w takim przypadku jest nieunikniony. Często mówi się także, że „czas leczy rany”. Z jednej strony trudno się z tym nie zgodzić, z drugiej — czas pozwala raczej zaakceptować to, co się stało, a cierpienie zostaje z nami na zawsze. Jak więc poradzić sobie po rozstaniu z drugą połówką? W tym artykule znajdziesz cenne wskazówki.

Kontakt z partnerem po rozstaniu

Zakończenie związku nie zawsze oznacza całkowite rozstanie. Być może Ty i Twój były partner nadal chcecie utrzymywać kontakt. Poradniki na temat rozstania zazwyczaj kategorycznie odradzają utrzymywania kontaktu po zerwaniu, aby móc na nowo ułożyć sobie życie i być w stanie zapomnieć o drugiej osobie. Wszyscy jednak dobrze wiemy, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej i nie da się ot, tak zapomnieć o kimś, kto był dla ans ważny. Jeśli rozejście odbyło się w przyjacielskiej atmosferze, dalszy kontakt nie jest niczym złym. Dla niektórych może on być o wiele lepszym rozwiązaniem, które pomoże poradzić sobie po zakończeniu tak ważnej relacji. Warto więc wspólnie określić to, czy będziecie w przyszłości utrzymywać kontakt. Jeśli nie sprecyzujecie swoich oczekiwań, jedna ze stron może poczuć się zawiedziona. Natomiast w przypadku zakończenia relacji ze względu na burzliwe i intensywne emocje, czasem lepiej jest zrezygnować z kontaktu z byłym partnerem dla własnego zdrowia psychicznego.

Emocje nie są niczym złym

Rozstanie — jak sobie po nim poradzićWażne jest to, aby dać sobie czas na odczucie zmian. Z pewnością będą one wiązać się z doświadczaniem silnych emocji, na które powinniśmy po prostu sobie pozwolić. Szok, złość, przygnębienie są w tej sytuacji jak najbardziej naturalnymi zjawiskami. Dowodzą one temu, że przyjęliśmy do świadomości fakt rozstania. Osoby, które nie zdają sobie sprawy z zakończonej relacji, próbują zachowywać się względem drugiej osoby tak jak dawniej. Nie należy więc stawiać znaku równości między świadomością i akceptacją. To dwie zupełnie inne rzeczy. Akceptacja następuje dopiero później — godzimy się z tym, co się stało, nie mogło być inaczej, zostawiamy to w przeszłości. Nie warto wypierać się więc swoich emocji, nie są one niczym złym. Przyspieszają one proces radzenia sobie ze stratą. Przybliżają nas do akceptacji o rozstaniu.

Znajdź sposób na swoje emocje

Aby lepiej radzić sobie ze swoimi emocjami, warto znaleźć na nie dobry sposób. O ile przeżywanie rozstania jest jak najbardziej wskazane, siedzenie w zamkniętym pokoju przez cały dzień już niekoniecznie. Być może potrzebujesz porozmawiać o swoim problemie z inną bliską osobą, np. przyjacielem czy rodzeństwem. „Wygadanie się” często przynosi prawdziwą ulgę. Warto także znaleźć zajęcie, które, chociaż na chwilę pozwoli Ci się oderwać od złych emocji. Oddaj się zatem swojemu hobby, włącz dobry film lub serial, wybierz się na zakupy. Po prostu podejmij się tego, co sprawia Ci przyjemność.

Nie wchodź w następny związek

Najgorsze, co możesz zrobić po rozstaniu, to szukać ukojenia w ramionach innej osoby, którą traktujesz jako potencjalnego nowego partnera. Rzucenie się w wir randek i przelotnych romansów z nowymi osobami wcale nie jest dobrym pomysłem. Osoby, które po rozstaniu właśnie w taki sposób się zachowują, często wyobrażają sobie z nowym partnerem uroki dawnego związku. To rozwiązanie wcale nie przynosi ukojenia, może pogorszyć nasze samopoczucie i utrudnić zaakceptowanie tego, co się stało. Ponadto nowy partner, w szczególności ten nieświadomy sytuacji, z pewnością poczuje się urażony. Znasz to stwierdzenie: „nie wolno bawić się uczuciami”? Więc tak nie rób!

Skup się na sobie

Z jednej strony zakończenie związku jest bardzo przykrym doświadczeniem, któremu towarzyszą intensywne emocje. Natomiast z drugiej zawsze można to potraktować jako okazję do skupienia się wyłącznie na sobie. Koniec końców związek zobowiązuje do wielu rzeczy, przez które często nie mamy czasu na własne potrzeby. Skoro wydarzyła się taka, a nie inna sytuacja być może oznacza ona dla Ciebie najlepsze możliwe rozwiązanie? Teraz masz w końcu czas na to, aby poukładać swoje myśli i rozpocząć nowy etap w swoim życiu. Zrób w końcu, to w czym Twój partner Cię ograniczał. Pozwól sobie na trochę spontaniczności oraz przyjemności. Skup się na realizowaniu własnych pasji, rozwoju osobistym i karierze. Nie pozwól, aby wszystko inne uległo zniszczeniu. Wykorzystaj szansę i wolny czas na spełnianie marzeń.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Rozstanie nie jest łatwe i może odbić się na zdrowiu psychicznym człowieka. Nierzadko zakończenie związku wiąże się z cierpieniem duszy. Warto pozwolić sobie wyrażać emocje, ale jeśli czujemy, że nie dajemy rady, a sytuacja niszczy nas od środka, powinniśmy zwrócić się o pomoc. Dlatego też tak wiele osób po rozstaniu udaje się na wizytę do psychoterapeuty. Jeżeli nie mamy innej bliskiej osoby, z którą moglibyśmy porozmawiać o swoich uczuciach, a potrzebujemy się wygadać, terapia psychologiczna będzie świetnym rozwiązaniem. Pozwala ona ukoić ból, wzmocnić poczucie własnej wartości i pewność siebie. Ponadto umożliwia rozpracowanie swoich myśli i emocji. Terapia pozwala także uświadomić nam, czego oczekujemy od potencjalnej drugiej połówki, dzięki czemu nasz kolejny związek ma większe szanse na powodzenie. Nie zapomnij także o zdrowym śnie, który jest najlepszym lekarstwem na zranioną duszę. W tym celu wyposaż się w jeden z modeli wygodnych materacach dostępnych pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200. W przypadku rozstania bardzo często mierzymy się bowiem z bezsennością ze względu na natłok myśli oraz emocji. W tym artykule: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/52_problemy-ze-snem znajduje się więcej czynników, które mogą utrudniać Tobie zasypianie.

Pozbądź się wszystkiego, co przypomina Ci o byłym partnerze

Nawet jeśli utrzymujesz kontakt z byłym partnerem, warto pozbyć się wszystkiego, co może ci o nim przypominać. Koniec końców masz się skupić na samym sobie, a nie na wspominaniu dawnych chwil. Zdejmij więc z półek wspólne zdjęcia, oddaj lub sprzedaj otrzymane prezenty, zmień tapetę w telefonie. Nie jesteście już parą, więc warto rozstać się ze wszystkim, co świadczy o posiadaniu drugiej połówki.

Po każdym rozstaniu najważniejsze jest to, aby, kolokwialnie mówiąc, wziąć się w garść. Tylko w ten sposób będziemy mogli poradzić sobie z tym przykrym wydarzeniem. Nie będziemy przecież smucić się do końca swojego życia.