Taniec to nie tylko świetna forma rozrywki. Przede wszystkim jest to rodzaj aktywności fizycznej, który doskonale poprawia kondycję człowieka. Taniec nierzadko również staje się hobby. Pozwala ono na ekspresję uczuć oraz na odzyskanie harmonii między ciałem a umysłem. Dlatego też powstała choreoterapia, czyli terapia tańcem. Na czym ona polega i kto może z niej skorzystać? Dowiesz się w tym artykule!
Czym jest choreoterapia?
Choreoterapia to inaczej terapia tańcem, która polega na prezentacji stanu emocjonalnego z wykorzystaniem ruchów w rytm muzyki. Kluczowym aspektem jest jednak to, iż jej uczestnicy nie uczą się żadnych kroków – w terapii wykorzystuje się czystą improwizację. Każdy rusza się w dowolny i nieograniczony sposób. Kolejne kroki podejmuje na podstawie własnych odczuć, a terapeuta nie ocenia poprawności wykonywanych ruchów. Choreoterapia opiera się przede wszystkim na tym, iż ciało i umysł człowieka są nieodłączne oraz muszą ze sobą współpracować. Poprzez ruch możemy wyrazić swoje emocje i zintegrować się z innymi uczestnikami terapii. Taniec pozwala więc wpływać na naszą sferę psychiczną i dokonywać w niej zmian. Jest zatem często wykorzystywany jako wsparcie leczenia psychiatrycznego. Sama choreoterapia narodziła się natomiast w Stanach Zjednoczonych w latach 40. ubiegłego wieku. Miała ona pomóc weteranom wojennym, którzy nie radzili sobie z trudnymi emocjami.
Co daje terapia tańcem?
Taniec doskonale wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. To zresztą oczywiste, że wielu tancerzy w swoich choreografiach wykorzystuje emocje i własne odczucia. Dzięki początkowej improwizacji są w stanie stworzyć naprawdę interesujące inscenizacje. Nie inaczej jest w przypadku wspólnej zabawy do rytmu ulubionej piosenki – muzyka zbliża do siebie ludzi, porywa do tańca, ułatwia nawiązywanie relacji, a w związku z tym zapewnia odczuwanie pozytywnych emocji. Choreoterapia daje więc wiele korzyści. Poprzez ruch i muzykę można dążyć do poznania siebie, a także nauczyć się komunikować swoje emocje i potrzeby. Taniec obniża poziom stresu, pozwala się wyciszyć, zrelaksować, pozbyć się wewnętrznych blokad, negatywnych myśli, a nawet lęków i napięcia psychicznego. Umożliwia również wyrażenie niezwerbalizowanych emocji, czyli takich, których po prostu nie jesteśmy w stanie ująć w słowach. Za pomocą tańca zaczynamy też odczuwać przyjemność. Taniec może być więc pasją, która pomaga zapomnieć na pewien czas o problemach i oderwać się od codzienności. Poza tym choreoterapia pozwala na uświadomienie sobie negatywnych wydarzeń i przeżyć, które mogły mieć wpływ na kształtowanie się osobowości. Pozbywamy się w ten sposób wstydu, a brak oceny i pełna możliwość wyrażenia siebie zwiększają poczucie własnej wartości i pewności siebie. Taniec rozwija także kreatywność i wyobraźnię – zastanawiamy się, w jaki sposób za pomocą ruchu przedstawić to, co leży nam na duszy. Ponadto choreoterapia poprawia sprawność motoryczną i postawę ciała. Ogółem mówiąc, korzystnie wpływa na kondycję człowieka. Dzięki niej zwiększa się ruchomość w stawach, wzmacniają się mięśnie. Taniec pozwala więc bliżej poznać swoje ciało oraz jego możliwości.
Kto może skorzystać z choreoterapii?
Taniec jest doskonałą formą terapii praktycznie dla każdego. Z choreoterapii mogą skorzystać zarówno mało dzieci (w ten sposób rozwijają swoje zdolności motoryczne), jak i osoby starsze. Zajęcia są dostępne dla każdego, kto chce zadbać o swoje dobre samopoczucie. Choreoterapię stosuje się jednak także w przypadku wielu schorzeń i zaburzeń. Głównym wskazaniem są tutaj oczywiście choroby psychiczne, zwłaszcza depresja i schizofrenia. Choreoterapia jest również dobrym rozwiązaniem dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i o ograniczonej sprawności motorycznej. Tego typu terapia sprawdza się także w przypadku zaburzeń lękowych, problemów z agresją, uzależnień, zaburzeń osobowości czy żałoby. Jest też świetnym wyborem dla osób z zespołem stresu pourazowego, mózgowym porażeniem, chorobami neurologicznymi i onkologicznymi. Z choreoterapii często korzystają również dzieci ze spektrum autyzmu czy osoby z zaburzeniami odżywiania. Jednakże na zajęcia może wybrać się każdy bez wyjątku. Niektórzy chcą po prostu spróbować czegoś nowego i poprawić swoją samoocenę. Poza tym osoby, które regularnie tańczą, rzadziej cierpią na demencję, depresję i choroby układu krążenia. Dzięki systematycznej pracy i regularnej aktywności fizycznej pacjenci szybciej wracają do zdrowia. Nigdy nie należy jednak zapominać o odpowiedniej regeneracji, której potrzebuje nasz organizm po wzmożonym wysiłku fizycznym. W tym celu warto zajrzeć na tę stronę: https://abcsnu.pl/, która oferuje szeroki wybór wygodnych materacy. Jeśli potrzebujesz modelu o rozmiarze 180×200, pod tym linkiem z pewnością znajdziesz idealny produkt: https://abcsnu.pl/41-materace-180×200. Natomiast w tym artykule: https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Jak-dbac-o-materac dowiesz się, jak właściwie dbać o materac.
Jak wyglądają zajęcia z choreoterapii?
Psychoterapia tańcem może odbywać się na zajęciach grupowych lub indywidualnych. Nie należy jednak myśleć, że w przypadku zajęć z większą liczbą uczestników nie ma miejsca na improwizację i indywidualizm. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, możemy w pełni wyrażać siebie i swoje emocje. Podstawą jest tutaj relacja między pacjentem a terapeutą, który do każdej osoby na terapii podchodzi holistycznie i indywidualnie. Warto mu zaufać, gdyż w żaden sposób nie ocenia on podejmowanych przez Ciebie ruchów. Na zajęciach nikt nie jest także do niczego zmuszany. Jeżeli nie mamy ochoty tańczyć, nie musimy wykonywać żadnych działań. Nie musimy również integrować się z pozostałymi uczestnikami zajęć. Choreografia umożliwia jednak taniec w parach lub większych grupach, które pozwalają na wspólne wyrażanie emocji. Terapeuci mogą uczyć podstawowych kroków różnych stylów tańca. Stanowią one jednak jedynie wskazówkę do wykonywania indywidualnych ruchów oraz przeprowadzenia ogólnej improwizacji. Warto natomiast wiedzieć, że na tego typu zajęciach nie tylko się tańczy. Choreoterapia polega również na wykonywaniu różnego rodzaju zabaw i ćwiczeń ruchowych. Zajęcia są tymczasem prowadzone przez terapeutę, czyli osobę wykwalifikowaną pod względem ruchowym i psychologicznym. Powinna się ona odznaczać cierpliwością, empatią i wyrozumiałością. Poza tym jej zadaniem jest zapewnienie odpowiednich indywidualnych warunków dla swoich pacjentów oraz motywowanie ich do działania.
Choreoterapia ma naprawdę wiele korzyści. Pozwala nie tylko lepiej radzić sobie z odczuwanymi emocjami, ale również doskonale poprawia sprawność fizyczną. Co więcej, choreoterapii możesz spróbować nawet we własnym domu. Zajęcia jednak umożliwiają przełamanie własnych barier i zwalczenie lęków.