Duża część społeczeństwa w przypadku problemów z bezsennością sięga po tabletki nasenne, które pomagają szybciej zasnąć. Jednakże warto wiedzieć, że w wielu sytuacjach nie jest to niezbędny krok w walce z tą przypadłością, a wręcz często także niewskazany. Wiele osób nie wie nawet, jakie skutki niesie ze sobą przyjmowanie tabletek nasennych. Dlaczego więc nie są one dobrym pomysłem i co przede wszystkim należy o nich wiedzieć przed ich spożyciem?

Jak działają tabletki nasenne?

Po pierwsze należy w tej kwestii wyróżnić dwa pojęcia – leki ułatwiające zasypianie oraz takie przedłużające i pogłębiające sen. Różnią się one pod względem klinicznym oraz właściwego działania. Jak można zresztą samemu wywnioskować, jedne z nich mają za zadanie przyspieszyć proces zasypiania, a drugie są odpowiedzialne za polepszenie jakości naszego snu. Wiele osób podchodzi do tego w błędny sposób i traktuje te dwa medykamenty jako jeden środek, który ułatwia zarówno zasypianie jak i przedłuża i pogłębia sen. Wówczas możemy się zdziwić, że tabletki, które przyjęliśmy, nie działają tak jak “powinny”. Warto też wiedzieć, iż środki nasenne rozróżniamy również ze względu na rodzaj zawartych składników czynnych. Możemy spotkać się z takimi zawierającymi barbituranę, benzodiazepinę lub melatoninę. Każdy rodzaj posiada nieco inne działanie. Tabletki z barbituranami gwarantują efekt uspokojenia, relaksu oraz znieczulenia. Lekarstwa z benzodiazepiną również działają uspokajająco, a także dodatkowo przeciwlękowo. W aptekach możemy dostać tabletki zarówno na receptę jak i bez recepty. Warto wiedzieć, że te drugie posiadają o wiele lżejsze działanie, ponieważ nie są substancjami leczniczymi, a środkami na bazie ziół, które gwarantują efekty dopiero po dłuższym czasie ich stosowania. Mimo że są one o wiele bezpieczniejsze dla naszego organizmu, częściej decydujemy się na te dostępne wyłącznie na receptę, które zapewniają natychmiastowe działanie. Co więcej, doprowadzają one do szybkiego uzależnienia i mogą powodować nawet do zatrucia organizmu. Dlatego przyjmowanie tego typu środków zawsze powinniśmy konsultować z lekarzem.

Skutki uboczne oraz przeciwwskazania

Dlaczego tabletki nasenne nie są dobrym pomysłem?Oprócz uzależnienia przyjmowanie tabletek nasennych niesie ze sobą o wiele więcej skutków ubocznych, szczególnie te z grupy benzodiazepin i barbituranów. Wywołują masę działań niepożądanych, takich jak: zaburzenia koncentracji, uczucie zmęczenia, problemy z koordynacją ruchów i wykonywaniem najprostszych czynności, osłabienie odporności. Ponadto przedawkowanie leków nasennych objawia się nawet zapaścią krążeniową, niewydolnością oddechową, utratą przytomności. Tego typu medykamenty mogą doprowadzić także do porażenia funkcji układu oddechowego, a w rezultacie do zgonu. Uzależnienie od tabletek nasennych jest zatem bardzo poważną kwestią, z którą należy się ostrożnie rozchodzić. Co więcej, ich odstawienie wcale nie gwarantuje natychmiastowego oczyszczenia organizmu z toksycznych środków. Z powodu długotrwałego uzależnienia psychicznego i fizycznego mogą pojawić się objawy związane z brakiem dalszego przyjmowania tabletek nasennych. Należą do nich: silne pocenie się, zaburzenia krążenia, napady drgawek, drżenie mięśni, a nawet stany lękowe. Dlatego też odstawienie leków powinniśmy skonsultować z lekarzem. Ponadto ich przyjmowanie posiada także masę przeciwwskazań, z których niewiele osób zdaje sobie sprawę. Wyróżnia się tutaj przede wszystkim ciążę i okres karmienia piersią, choroby nerek czy serca. Leki nasenne wchodzą w interakcję z wieloma innymi środkami farmakologicznymi i potrafią nawet wykluczać wzajemne działanie. Warto wiedzieć, że zmniejszają między innymi skuteczność lekarstw przeciwzakrzepowych i przeciwcukrzycowych, a także tabletek antykoncepcyjnych.

Kiedy faktycznie można stosować tabletki nasenne?

Duża część z nas stosuje tabletki nasenne bez konkretnej i faktycznej przyczyny, która upoważniałaby do możliwość ich przyjmowania. Wiele osób sięga po nie “od tak”, bo akurat miewa problemy związane z bezsennością. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu środków nie można przyjmować ze względu na własne zachcianki. Są to silne środki, których stosowanie zawsze trzeba skonsultować ze specjalistą. Zatem w jakich sytuacjach faktycznie możemy sięgnąć po tabletki nasenne i poprosić lekarza o ich przypisanie? Na taki krok mogą zdecydować się osoby, których problemy ze snem zdecydowanie się przedłużają i jednocześnie nie są wywołane chwilowym stresem czy rozregulowanym rytmem dobowym. Wówczas można udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci nam wykonanie odpowiednich badań. Ich wyniki pozwolą stwierdzić, czy konieczne będzie przyjmowanie leków nasennych.

Odszukaj przyczynę swojej bezsenności

Tak jak już wyżej zostało powiedziane – nie należy przyjmować tabletek nasennych bez wyraźnej przyczyny. Jeśli zmagasz się z bezsennością, nie sięgaj od razu po rozwiązania w postaci silnych medykamentów. Być może problem leży w zupełnie innym miejscu. Zastanów się, czy ostatni czas nie był dla ciebie szczególnie intensywny, czy nie doświadczałeś wzmożonego stresu lub czy Twój rytm dobowy nie był po prostu rozregulowany, dlatego nie jest w stanie zasnąć o konkretnej porze. Przyczyną bezsenności mogą być również nieodpowiednie warunki, w których wypoczywasz. Szczególna uwagę warto zwrócić na materac, który posiadasz w swoim łóżku. Często jest on źle dobrany, przez co nasz sen nie jest dostatecznie głęboki oraz dobry jakościowo. Na stronie https://abcsnu.pl możesz znaleźć przeróżne modele materacy, a jeden z nich na pewno będzie w stanie zagwarantować Tobie treściwy wypoczynek. Być może problem stanowi również nieodpowiednia temperatura pomieszczenia czy inne schorzenia Twojego organizmu. Niektóre choroby mogą niestety objawiać się kwestią bezsenności czy trudnościami z zasypianiem. Zastanów się więc, jaka dolegliwość, z którą się zmieniasz, może wpływać na jakość Twojego snu, a następnie przemyśl to, czy sięganie po tabletki nasenne jest faktycznie rozsądnym i ostatecznym wyborem. Istotne znaczenie ma także tryb i styl życia, jaki prowadzisz. Pod tym linkiem https://zdrowotny24.pl/ znajdziesz więcej artykułów na temat zdrowego snu oraz tego, w jaki sposób polepszyć jego jakość.

Jak się okazuje, w wielu przypadkach przyjmowanie leków nasennych nie jest dobrym pomysłem, a wręcz niewskazanym i odradzanym. Ich spożywanie niesie ze sobą wiele skutków ubocznych, od których trudno się uwolnić nawet po odstawieniu tabletek, gdyż doprowadzają one do silnego uzależnienia skutkującego w przyszłości. Jest to kwestia bardzo delikatna, do której należy podchodzić z rozwagą. Jeśli jednak chcesz już sięgnąć po tego typu medykament, zdecyduj się na środki ziołowe o lżejszym działaniu, które są całkowicie bezpieczne dla Twojego organizmu.

Warto przeczytać także: