Z założenia większość nas skrupulatnie sprząta w czasie wiosny. W końcu kto nie słyszał o wiosennych porządkach. W tym czasie zaglądamy w każdy zakamarek naszego domu, w tym często pod lub za meble. Dotyczy to również sypialni, czyli miejsca, w którym możemy się spokojnie wyspać. Jednak coraz częściej mówi się o tym, że warto regularnie sprzątać sypialnię, gdyż pozytywnie oddziałuje to na zdrowy sen. A dlaczego warto regularnie dokładnie posprzątać sypialnię?

Sprzątanie sypialni – od czego zacząć?

Mamy motywację i jeden cel – dokładnie posprzątać sypialnię. Już czeka przyszykowany odkurzacz, a także wiadro z mopem. Za paskiem wilgotna ściereczka oraz ściereczka do przecierania na sucho. W dłoni natomiast wszelkie środki czyszczące. Wchodzimy do sypiali i pomimo względnego porządku zaczynamy się zastanawiać, co by tu posprzątać. Jak się okazuje, wielu z nas nie zdaje sobie sprawę, że w pierwszej kolejności warto przeorganizowanie półki i szafę, pozbywając się jednocześnie starych lub niepotrzebnych rzeczy. Pozwoli to na stworzenie potrzebnej przestrzeni. Następnie przystępujemy do wycierania kurzu z:

  • powierzchni mebli,
  • żyrandola,
  • karnisza,
  • okna,
  • ramek na zdjęcia,
  • kaloryfera,
  • gniazdek i kontaktów.

Następnie ściągamy wszystkie tekstylia elementy – w tym zasłony, koce czy poduszki ozdobne i dokładnie pierzemy. Jeśli w naszej sypialni znajduje się dywan, to warto go dokładnie odkurzyć, wytrzepać lub wyprać w pralni chemicznej. Na koniec odkurzamy podłogę pod i za meblami oraz myjemy ją.

Jak posprzątać łóżko?

Dlaczego warto regularnie sprzątać sypialnię?Sypialnia posprzątana, teraz czas na łóżko. Z początku może nam się wydawać, że nie ma tutaj za dużo do roboty – w końcu na pierwszy rzut oka jest czyste. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Jak się okazuje, warto rozebrać łóżko z poszczególnych elementów i w pierwszej kolejności dokładnie wyczyścić ramę. Obejmuje to zarówno boki łóżka, jak i zagłówek. W przypadku modeli drewnianych i metalowych czynność ta jest prosta w – wystarczy tylko przetrzeć łóżko mokrą ściereczką. Jednak łóżka tapicerowane czy kontynentalne wymagają więcej uwagi, gdyż najpierw należy je odkurzyć, a następnie wyczyścić na mokro. Dlaczego? Wówczas mamy całkowitą pewność, że wszelkie zanieczyszczenia, roztocza lub bakterie zostały usunięte. Następnie dokładnie czyścimy stelaż i odkurzamy oraz myjemy podłogę pod łóżkiem. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale może gromadzić się tam naprawdę dużo kurzu! Następnie przystępujemy do poszczególnych akcesoriów sypialnianych.

Materac a sprzątanie

Nie zdziwi nas fakt, że najważniejszym elementem wyposażenia łóżka jest materac. To właśnie on odpowiada za zdrowy i komfortowy wypoczynek. Poprzez unikalną budowę jest w stanie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała, przez co w najlepszy sposób wspiera kręgosłupa oraz stabilizuje sylwetkę. Gwarantuje to całkowitą regenerację – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. A jak wygląda sprzątanie materaca? Przede wszystkim sprowadza się to regularnego wietrzenia, dzięki czemu cała zgromadzona przez noc wilgoć może swobodnie odparować. Warto robić to codziennie poprzez nie ścieleniu lub nienarzucanie narzuty na łóżku bezpośrednio po wstaniu. Oprócz tego powinniśmy przynajmniej raz w tygodniu odkurzać materac, co umożliwia nam pozbycie się kurzu i wszelkich zanieczyszczeń. Inną kwestią jest pokrowiec. Zaleca się, aby ściągać go i prać w warunkach domowych przynajmniej dwa razy w roku. W przypadku alergików i osób obficie pocących się w nocy. Pozwala to na usunięcie roztoczy, a także przedłuża żywotność materaca.

Sprawdź ofertę materacy: https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200

 

Kołdry i poduszki a sprzątanie

Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego łóżka są kołdry. Odpowiadają one za przyjemne wrażenie otulenia ciała, a także zapewnia właściwy komfort termiczny w czasie snu. Oznacza to, że zapobiegają nadmiernemu przegrzewaniu się oraz wychładzaniu naszego ciała. Dodatkowo dużym atutem każdego łóżka są poduszki. Podobnie jak materac, odpowiadają one za stabilizację, tyle że górnych partii ciała. Do nich zalicza się głowę, barki oraz kręgosłupa odcinku szyjnym. Z uwagi na swoje funkcje, zarówno kołdry, jak i poduszki powinniśmy regularnie wietrzyć oraz delikatnie wytrząsać. Pozwoli to na odparowanie wilgoci zgromadzonej przez noc, a także zapobiega zbrylaniu się wypełnienia. Modele naturalne i syntetyczne możemy prać w warunkach domowych minimum dwa razy w roku. Zaleca się jednak, aby czynność tę wykonywać co miesiąc lub trzy miesiące – w zależności od tego, jak bardzo wrażliwi jesteśmy na alergeny. Jeśli chodzi o poduszki piankowe, aby zapobiec ich zniszczeniu w czasie prania, najlepiej oddać je do pralni chemicznej.

Pościel i prześcieradło a sprzątanie

Zanim dostaniemy się do kołdry, poduszki czy materaca, musimy pozbyć się ich wierzchnich warstw. Oznacza to ściągnięcie zarówno pościeli, jak i prześcieradła. Są to akcesoria sypialniane, które mają na celu ochronę przed zanieczyszczeniami i zabrudzeniami. W wielu sytuacjach dodatkowo zabezpieczają m.in. kołdrę czy poduszkę przed uszkodzeniem mechanicznym. W czasie sprzątania sypialni warto od razu wrzucić je do prania i ubrać nowe, gdyż poprzez ciągły kontakt z alergenami, martwym naskórkiem, sierścią zwierząt czy potem stwarzają dogodne warunki do rozwijania się roztoczy i bakterii. Z uwagi na to, mogą powodować niekoniecznie przyjemne reakcje alergiczne, gdyż przez całą noc mają bezpośredni kontakt z naszą skórą oraz drogami oddechowymi. Zaleca się, żeby zmieniać pościel i prześcieradła co dwa tygodnie, jednak wielu mikrobiologów twierdzić, że czas ten powinien być skrócony do tygodnia. Wówczas są w stanie zapewnić higieniczne warunki do komfortowego wypoczynku.

Regularne sprzątanie całej sypialni pozwala nam na stworzenie higienicznych i przede wszystkim antyalergicznych warunków do wypoczynku. Kwestia ta jest szczególnie ważna dla alergików, jednak nadmiar kurzu lub nieuporządkowana przestrzeń może zaburzyć zdrowy sen każdego. Z uwagi na to, warto już dziś skrupulatnie posprzątać sypialnię, uwzględniając przy tym łóżko!

Przeczytaj także: