Zaleca się, aby osoby dorosłe w wieku 18-54 lat przesypiały 7-9 godzin snu. Często jednak z uwagi na tryb życia czy prace, nie jest to możliwe. Warto zatem już dziś zorganizować sobie dzień tak, aby znaleźć czas na zdrowy i spokojny sen, gdyż niesie on wiele korzyści, zarówno dla pań, jak i panów.

Dlaczego kobiety potrzebują snu?

Każdy człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje snu. Zaleca się, aby kobiety zdrowo się wysypiały, gdyż dzięki temu mają energię na cały dzień, a ich praca staje się bardziej efektywna. Warto również zadbać o sen, gdyż:

  • wpływ a pracę licznych układów, w tym pokarmowego czy hormonalnego,
  • poprawia kondycję włosów i skóry, przez co mogą czuć się piękniejsze,
  • redukuje poziom kortyzolu we krwi.

Jednak mówi się, że kobiety powinny spać dłużej niż mężczyźni – czy to prawda? Zdaniem brytyjskiego badacza płeć piękna z natury potrzebuje więcej snu, gdyż ich mózg jest bardziej złożony. Szacuje się, że jest to około 20 minut dłużej od panów.

Ile powinni spać mężczyźni?

Kto powinien spać dłużej - kobiety czy mężczyźni?Oczywiście sen wpływa na zdrowie człowieka w taki sam sposób – pozwala na właściwą regenerację organizmu zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Co więcej, przyczynia się do usprawnienia pracy wielu układów, w tym immunologicznego czy nerwowego. Warto jednak zaznaczyć, że w zależności od płci, może przynosić dodatkowe efekty. W przypadku mężczyzn przesypianie 7-9 godzin na dobę w korzystnie wpływa na:

  • poziom testosteronu,
  • libido,
  • płodność.

Jak spać, aby się wyspać?

Zdrowy sen charakteryzuje się wysoką jakością, odpowiednią długością i głębokością, przez co nasz organizm może wypocząć i zregenerować się. Jednak, aby było to możliwe, to warto zadbać o kilka czynników, w tym lekkostrawną kolację, zwiększony poziom aktywności fizycznej czy unikanie substancji pobudzających w godzinach wieczornych. Na zdrowy sen w największym stopniu wpływa odpowiednio skomponowane łóżko, które składa się z wysokiej jakości podłóg do spania. Decydując się na materac, warto uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje użytkownika, w tym:

  • stopień twardości,
  • rodzaj wypełnienia,

Szacuje się, że każdy człowiek poświęca średnio aż ⅓ swojego życia na sen. W końcu jako dzieci przesypiają większą część doby, a jako dorośli – około ośmiu godzin, aby móc prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Zatem już dziś zadbajmy o komfortowe łóżko!

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: