Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia, gdyż pozwalają na wczesne wykrywanie potencjalnych problemów zdrowotnych. Cytologia i mammografia są dwoma istotnymi badaniami skierowanymi do kobiet, mającymi na celu wykrywanie ewentualnych zmian w obszarze ginekologicznym. A co warto wiedzieć o tych badaniach oraz dlaczego tak ważna jest profilaktyka?
Cytologia – czym jest?
Najprościej mówiąc, cytologia jest procedurą przesiewową w kierunku raka szyjki macicy. Ma za zadanie sprawdzić obecność komórek przedrakowych lub rakowych z tarczy i kanału szyjki macicy. Zaleca się, aby badanie to było wykonywanie co najmniej raz w roku, ale nie rzadziej, niż co 3 lata w przypadku prawidłowych wyników. Natomiast pierwszy wymaz powinien być pobrany od kobiety nie później niż w 25. roku życia. Wskazaniami do wykonywania częstszej cytologii mogą być predyspozycje genetyczne, nosicielstwo HPV oraz długotrwałe osłabienie odporności, np. przy zakażeniu wirusem HIV. Dotyczy to również kobiet, u których pojawiły się pierwsze nieprawidłowości. Tak naprawdę każda z nas może wykonać cytologię, gdyż jedyne przeciwwskazania obejmują krwawienie z dróg rodnych, w tym miesiączkę, nasilone upławy oraz stany zapalne w obrębie narządów rodnych. Są to stany, które nie są trwałe i umożliwiają ustalenie dogodnego dla nas terminu wizyty.
Cytologia – jak wygląda?
Cytologia może przerazić niejedną kobietę. Jak się okazuje, strach ma wielkie oczy, a samo badanie jest do zniesienia. W zależności od naszego idealnego podejścia może ono być mniej lub bardziej komfortowe. Podczas badania siedzimy na fotelu ginekologicznym w odpowiedniej pozycji, z uniesionymi nogami. Lekarz powoli umieszcza w pochwie wziernik, który jest najczęściej plastikowym urządzeniem, przypominających w działaniu lewarek. Ma on za zadanie zapewnić dostęp do szyjki macicy. Wówczas lekarz może pobrać próbkę komórek, wykonując delikatne skrobanie. Próbka zostaje wysłana do laboratorium, a my możemy zaobserwować lekkie krwawienia z pochwy. A jak przygotować się do badania cytologicznego? W pierwszej kolejności nie umawiajmy się na wizytę u ginekologa w czasie menstruacji, ani zaraz przed czy po. Najlepszą opcją jest środek cyklu. Postarajmy się także unikać współżycia oraz stosowania produktów plemnikobójczych na dzień przed badaniem.
Mammografia – czym jest?
Mammografia, która jest oznaczana jako MMG lub MRTG, to badanie obrazowe. Wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, dzięki któremu można dokładnie podać pierś w kierunku zmian nowotworowych obejmujących raka piersi. Powinna być wykonywana regularnie, mniej więcej co 2 lata lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Szacuje się, że między 40. a 50. rokiem życia należy ją wykonać, jednak jeśli wyczuwamy u ciebie guzka, to warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Samo badanie jest podejmowane m.in. gdy:
- podejrzewa się wystąpienie patologicznych zmian w sutku,
- występują nieprawidłowości oraz powiększenie węzłów chłonnych pachowych lub podobojczykowych,
- kobieta przez co najmniej 10 lat stosowała hormonalną terapię zastępczą,
- stwierdzono obecność mutacji genów BRCA1, BRCA2 lub zaobserwowane nieprawidłowości podczas USG piersi.
Jedynym przeciwwskazaniem do mammografii jest ciążą. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest ona zalecana u młodych kobiet, ponieważ struktura ich piersi ma dużą ilość tkanki gruczołowej, co utrudnia uzyskanie wyraźnego obrazu.
Mammografia – jak wygląda?
Mammografia to badanie piersi, czyli musimy rozebrać się od pasa w górę. Następnie podchodzimy do specjalnej maszyny, gdzie umieszczamy pierś na dolnej płycie. Górna płyta powoli przybliża się, wywierając nacisk. W celu uzyskania rzetelnych wyników ucisk będzie się stopniowo zwiększał. Stanowi on ważny element, gdyż pozwala zobaczyć wszelkie zmiany na odpowiednio ułożonej piersi. Całość trwa około 15-stu minut, które pacjentka niestety musi spędzić na stojąco. Po zakończeniu bada się drugą pierś. Mammografia to jedno z badań, które nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Tak naprawdę musimy tylko ustalić odpowiedni termin, gdyż w przypadku kobiet miesiączkujących najlepiej zapisać się w pierwszej fazie cyklu, czyli między 5. a 15. dniem. Wówczas piersi są najmniej wrażliwe. Warto jednak je wykonać, gdyż można zdiagnozować nawet kilkumilimetrowe zmiany.
Dlaczego warto się regularnie badać?
Regularne badania profilaktyczne mają wiele zalet, a ich znaczenie dla utrzymania zdrowia i wczesnego wykrywania ewentualnych problemów zdrowotnych jest ogromne. Za ich główne korzyści uznaje się:
- wczesną wykrywalność chorób, przez co zwiększa się szansa na skuteczne wyleczenie lub kontrolowanie danego schorzenia,
- zmniejszenie kosztów leczenia, gdyż na wczesnych etapach choroby przeważnie wymagają zastosowania mniej inwazyjnych metod leczenia,
- zapobieganie postępowi choroby, ponieważ mamy świadomość jej występowania i możemy monitorować wszelkie zmiany,
- poprawę jakości życia, gdyż możemy uniknąć licznych powikłaniach oraz działań niepożądanych związanych, np. z chemioterapią,
- dłuższe życie, ponieważ już na samym początku mamy lepsze rokowania jeśli chodzi o skuteczne wyleczenie choroby.
Nie zapominajmy również, że profilaktyka obejmuje zarówno wykonywanie badań, jak i zmianę stylu życia. Wprowadzenie zdrowej diety, aktywności fizycznej czy prawidłowego wypoczynku jest w stanie zmniejszyć ryzyko zachorowania! Właśnie dlatego już dziś warto zastanowić się nad tym, co można zmienić w swojej codzienności. Świetnym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w materac www.sennamaterace.pl/110-materace-140×200. Poprzez dopasowanie go do osobistych potrzeb i preferencji, jesteśmy w stanie zapewnić sobie zdrowy, a także spokojny wypoczynek.
Cytologia i mammografia są kluczowymi narzędziami w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu chorób u kobiet. Regularne wykonywanie tych badań może znacząco wpłynąć na poprawę stanu zdrowia kobiet, zwiększenie szans na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i poprawę ogólnych prognoz leczenia.