Farbowanie to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych technik fryzjerskich. Chętnie z niej korzystamy, ponieważ dzięki niej możemy zmieniać kolor włosów według uznania. Zanim jednak poddamy się temu zabiegowi, powinniśmy dowiedzieć się, jak wpływa on na nasze kosmyki.

Dlaczego ludzie farbują włosy?

Farbowanie włosów od dawna cieszy się dużą popularnością. Jest to technika, z której korzystają zarówno młode, jak i starsze osoby. Możemy umówić się na taki zabieg do fryzjera albo wykonać go samemu w domu. Na rynku dostępnych jest wiele odcieni farb – od jasnego blondu, brązu po odważne, kolorowe barwy takie jak niebieski czy fioletowy. Nakładając farbę na włosy, musimy liczyć się z tym, że nakładamy produkt chemiczny. To jednak nie powstrzymuje ludzi przed regularnym farbowaniem. Dla wielu jest to proces, bez którego nie wyobrażają sobie życia. Wynika to z tego, że farbowanie włosy często jest sposobem na dodanie sobie pewności siebie. Zmieniając kolor na taki, który lepiej nam pasuje, możemy poczuć się ładniej i pewniej we własnej skórze. Nierzadko zdarza się tak, że osoby nie lubią swojego naturalnego odcienia. Mogą mieć wrażenie, że wyglądają niekorzystnie. Farbowanie jest dla nich rozwiązaniem, które może to zmienić. Duża część ludzi, która farbuje włosy, pragnie przede wszystkim ukryć siwiznę. Nałożenie farby pozwala, choć na jakiś czas ukryć siwe włosy i zachować młodzieńczy wygląd.

Farbowanie może być też okazją do tego, aby wyrazić siebie. Dostępność ciekawych i oryginalnych kolorów pozwala nam na pobudzenie kreatywności. Kolorowe pasemka mogą być świetnym sposobem na to, aby dodać nam charakteru i oryginalności. Farbując włosy, możemy też łatwo podążać za trendami. Co sezon króluje inny kolor. Malując kosmyki, możemy pozostać na czasie i pokazać, że znamy się na nowościach. Niestety, nie zapominajmy o tym, że farbowanie to proces, który zmienia strukturę włosa. Musimy liczyć się z tym, że potem mogą nie być takie jak wcześniej. Jak dokładnie farbowanie oddziałuje na włosy?

Słaba kondycja włosa

Jak farbowanie wpływa na włosy?Zabieg farbowania ma wiele korzyści – odświeżenie koloru, młodszy wygląd, zwiększenie pewności siebie. Nie można jednak zapomnieć o tym, że wiąże się z pewnymi negatywnymi skutkami. Technika ta silnie obciąża strukturę włosa, sprawiając, że staje się osłabiony i bardziej łamliwy. Produkty do koloryzacji posiadają silne składniki chemiczne, takie jak amoniak czy nadtlenek wodoru. Mogą one doprowadzić do uszkodzenia bariery ochronnej włosa. To z kolei skutkuje jego osłabieniem i zwiększeniem porowatości. Oznacza to, że będą trudniejsze w stylizacji i mogą się niekorzystnie układać. Farbowanie wpływa ponadto na elastyczność włosa. Ze względu na zwiększoną łamliwość prowadzi również do rozdwojenia końcówek, które mogą prezentować się niezbyt estetycznie. Nie jest to zasada, ale w zdecydowanej większości przypadków możemy zauważyć, że włosy po farbowaniu utraciły swoją dawną siłę, stały się słabsze i bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia.

Częstsze wypadanie

Kolejnym ze skutków farbowania może być zwiększone wypadanie włosów. Tutaj również przyczyna leży w chemicznych substancjach, jakie zawierają produkty do koloryzacji. Zwiększając łamliwość, sprawiają, że większa liczba włosów łamie się i wypada. Nie można też zapomnieć o tym, że farby mogą oddziaływać nie tylko na nasze kosmyki, ale i skórę głowy. Może zdarzyć się, że ją podrażnią, co skłania do jej drapania. Taki nawyk jest wyjątkowo szkodliwy i może jeszcze bardziej zwiększyć intensywność wypadania włosów. Jeśli zaobserwujemy coś takiego u siebie, powinniśmy sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na któryś ze składników farby.

Wysuszenie włosów

Ogromnym minusem, który wiąże się z zabiegiem farbowania, jest wysuszenie włosów. Na skutek tego procesu włosy tracą nawilżenie i stają się suche oraz matowe. Niekorzystnie wpływa to na ich wygląd – nawet jeśli kolor jest pięknie nałożony i odpowiednio dobrany, ich stan powoduje, że nie prezentują się zbyt korzystnie. Dotyczy to przede wszystkim włosów rozjaśnianych, które są najbardziej narażone na tego typu działanie.

Co jeszcze działa na włosy niekorzystnie?

Nie można ukryć, że farbowanie ma swoje wady. Jeśli jednak nasze włosy charakteryzują się słabą kondycją i łamliwością, może się okazać, że wynika to nie tylko z obecności farby, ale i nieodpowiedniej pielęgnacji. Równie szkodliwe dla kosmyków jest suszenie ich gorącym nawiewem, bez wcześniejszego nałożenie kosmetyku chroniącego przed temperaturą. Podobnie jest w przypadku nieodpowiedniego używania lokówki czy prostownicy – w niewłaściwych rękach urządzenia te mogą nawet spalić nam włosy. Z kolei na skórę głowy bardzo negatywnie oddziałuje spanie w mokrych włosach. Może to bowiem doprowadzić do pojawienia się grzybicy czy łupieżu. Upewnijmy się, że przed snem dokładnie wysuszyliśmy włosy. Warto też zadbać o to, aby nasz wypoczynek był jak najlepszy. Na stronach takich jak sleepinghouse.pl oraz hilding.pl znajdziemy materace z właściwościami antyalergicznymi i antybakteryjnymi. One uchronią nas przed rozwojem grzybów czy pleśni. Swój wymarzony model możemy zdobyć również w sklepie stacjonarnym w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak uchronić się przed szkodliwym działaniem farbowania?

Nie można ukryć, że farbowanie wywołuje zmianę w naszych włosach. Jeśli się jednak postaramy, możemy sprawić, że zmiany te nie będą tak bardzo szkodliwe. Możemy na przykład zdecydować się na kolor farby zbliżony do naszego naturalnego odcienia włosów – dzięki temu nie będziemy narażeni na tak duże zniszczenia, jak wtedy, gdy zmienia się kolor o kilka odcieni. Warto też zostawić zabieg koloryzacji specjalistom. Zamiast ryzykować samemu w domu, udajmy się do fryzjera, który kompleksowo zajmie się naszą fryzurą. Nie zapominajmy ponadto o tym, aby regularnie pielęgnować nasze włosy. Zaopatrzmy się w odżywki, olejki czy maski, które je nawilżą i odżywią.

Nie można ukryć, że zabieg farbowania jest niezwykle kuszący. Dzięki niemu możemy z dnia na dzień zmienić kolor włosów i poczuć się jak nowa osoba. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że farbowanie mocno osłabia stan naszych kosmyków. Upewnijmy się, że po nałożeniu farby szczególnie zadbamy o ich kondycję!