Coraz częściej zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, pedagodzy oraz psycholodzy diagnozują ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej. To schorzenie ma wiele charakterystycznych elementów, dzięki którym nie można go pomylić z niczym innym. Czym jest ADHD? Jakie są jego objawy? Skąd się bierze to schorzenie u dzieci? Jak leczyć nadpobudliwość psychoruchową? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Czym jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej, czyli ADHD?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, to zaburzenie, które rozwija się już we wczesnym dzieciństwie. Charakteryzuje się nadmierną ruchliwością, zaburzeniami koncentracji, zaburzeniami uwagi oraz nadmierną impulsywnością. Bardzo charakterystyczne jest to, że dzieci z ADHD mają problemy w nauce, trudno im się porozumieć z rówieśnikami oraz mają problematyczne zachowanie. Dzieci, które nie są zdiagnozowane, a mają powyższe objawy, często nazywane są “niegrzecznymi”. Co ciekawe, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, to jedno z najczęściej występujących zaburzeń u dzieci i młodzieży. Rozpoznanie tego schorzenia występuje najczęściej u dzieci między 6. a 9. rokiem życia. Niekiedy diagnozowani są również dorośli, którzy przez całe swoje życie wiedzieli, że ich postrzeganie świata jest inne.

Jakie mogą być przyczyny pojawienia się ADHD?

Istnieje kilka ważnych aspektów, które mogą spowodować pojawienie się schorzenia, jakim jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Oto niektóre z nich:

  • Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, czyli ADHD - wszystko, co musisz wiedzieć!Genetyka – najnowsze badania pokazują, że u dzieci z ADHD niektóre struktury mózgu rozwijają się w nierównym tempie, a to może być dziedziczone z pokolenia na pokolenie.
  • Niska waga urodzeniowa – jeśli dziecko urodzi się ze zbyt małą wagą, np. spowodowaną wcześniactwem, to istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia ADHD w przyszłości.
  • Niedotlenienie okołoporodowe – jest to jedno z powikłań okołoporodowych. Niedotlenienie organizmu noworodka może w przyszłości zadecydować o tym, czy będzie miało ono ADHD.
  • Urazy głowy – istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia ADHD, jeśli dziecko doznało jakiegoś urazu głowy, np. uderzyło nią o ścianę czy chodnik.
  • Nieprawidłowa dieta – taka, która zawiera dużą ilość konserwantów, węglowodanów prostych oraz sztucznych barwników.
  • Zaniedbanie lub brak opieki rodziców – te elementy również mogą wpłynąć na pojawienie się ADHD.
  • Zespół FAS – pojawia się u niemowląt wtedy, kiedy matka podczas ciąży spożywa alkohol.
  • Substancje psychoaktywne – ADHD u dzieci może pojawić się również dzięki zażywaniu przez matkę w trakcie ciążki substancji psychoaktywnych.

Jakie mogą być objawy ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi występuje zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców, choć występuje inne natężenie różnych objawów. U chłopców jest to przede wszystkim zwiększona nadpobudliwość, natomiast u dziewcząt występują większe problemy z koncentracją. Co jeszcze może dolegać dzieciom z ADHD?

  • Dziecko jest cały czas mocno pobudzone i ruchliwe.
  • Maluch może mieć problem z dostosowaniem swojego zachowania do okoliczności, np. wstawać podczas lekcji.
  • Dziecko może mieć również problem z siedzeniem w jednym miejscu przez dłuższą chwilę.
  • Pociecha może również być bardzo głośne podczas różnej zabawy, wręcz wyolbrzymiać niektóre zachowania.
  • Maluch z całą pewnością będzie mieć problem z odpoczynkiem w ciszy.
  • Dziecko może mieć problem z koncentracją uwagi podczas nauki czy wykonywania domowych obowiązków.
  • Maluchy z ADHD bardzo często nie potrafią się skupić na tym, co je interesuje.
  • Dziecko może sprawiać wrażenie, że nie słucha tego, co się do niego mówi. Czasami rodzic, nauczyciel czy inny opiekun musi powtarzać dane słowo kilkakrotnie.
  • Instrukcje wykonywania zadań dla dziecka z ADHD są niezrozumiałe.
  • Dzieci często przerywają wykonywania różnych zadań i nie kończą ich.
  • Kolejnym objawem może być to, że dziecko notorycznie gubi swoje rzeczy, np. zabawki czy przybory szkolne.
  • Ponadto maluchy mogą mieć problem z czekaniem na swoją kolej. Widoczne jest to przede wszystkim podczas gier planszowych oraz zabaw grupowych.
  • Jeśli chodzi o komunikację, to dzieci z ADHD bardzo często przerywają innym ich wypowiedzi, wyrywają się z odpowiedzią na pytanie, np. w klasie.
  • Maluchy, które mają stwierdzone ADHD bardzo często, są mocno gadatliwe.

Jak leczy się ADHD?

Przed podjęciem odpowiedniego leczenia dziecka z ADHD, należy postawić diagnozę. Za to odpowiedzialni są pedagodzy, psycholodzy, a niekiedy lekarze psychiatrzy oraz neurolodzy dziecięcy. Podczas wizyty u specjalisty wykonuje się różne testy, które mają na celu sprawdzenie możliwości intelektualnych dziecka, np. jego koncentrację, zdolność zapamiętywania czy kojarzenia. Dodatkowo pedagog czy inny specjalista zbiera bardzo dokładny wywiad wśród najbliższych członków rodziny, czyli rodziców. Jak można leczyć ADHD? Leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi to bardzo indywidualna sprawa dostosowana przede wszystkim do wieku dziecka, ale również do nasilenia objawów czy obecności innych dolegliwości. Wszystkie możliwe sposoby leczenia tak naprawdę się ze sobą łączą i działają wspólnie. Po pierwsze bardzo ważna jest psychoedukacja, czyli zapoznanie rodziców czy prawnych opiekunów dziecka z tym, jak mają postępować wobec dziecka. Dodatkowo można włączyć w to psychoterapię dziecka, ale tylko wtedy, kiedy obok ADHD pojawiają się zaburzenia emocji, lęki czy niska samoocena. Bardzo ważne są również treningi umiejętności społecznych, które pomagają dziecku radzić sobie z agresją i złością. Istotna jest też farmakoterapia, która zalecana jest wtedy, kiedy inne metody nie działają lub gdy ADHD bardzo utrudnia dziecku naukę.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi to bardzo trudne zaburzenie, ale odpowiednio rozpoznane i leczone, może być w niektórych przypadkach nawet niezauważalne. U dzieci z ADHD bardzo istotny w życiu jest odpoczynek, dlatego należy zwrócić uwagę na jakość materaca, na którym maluch odpoczywa. My szczególnie polecamy modele z tej strony: www.hilding.pl. Możesz również zakupić idealny materac o wymiarach 90×190 cm tutaj: www.sleepinghouse.pl. Jeśli koniecznie chcesz zakupić nowe miejsce do spania dla dziecka stacjonarnie, to polecamy sklepy stacjonarne w mieście Gorzów Wielkopolski, gdzie z całą pewnością znajdziesz to, czego szukasz!