Nierzadko zdarza się, że nasz organizm reaguje negatywnie na jakiś czynnik. Nie umiemy przyswoić danych składników bądź jesteśmy wrażliwi na dane substancje. W tym wypadku mowa o alergiach, które mogą znacząco obniżyć komfort naszego życia. Aby temu zapobiec, należy wdrożyć działania, które pomogą nam złagodzić nieprzyjemne objawy alergii. Jak sobie z nimi poradzić?

Czym są alergie?

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na czynnik będący alergenem. Układ odpornościowy jest nadwrażliwy na daną substancję i nie potrafi sobie z nim poradzić, na skutek czego powstaje reakcja alergiczna. Warto wiedzieć, że alergie to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości XXI wieku. Alergeny są powszechnie obecne w naszym środowisku, co stanowi ryzyko dla osób uczulonych. Mogą być nimi takie składniki jak:

  • pyłki,
  • sierść zwierząt,
  • trawy,
  • kurz,
  • jajka,
  • orzechy,
  • mleko,
  • jady owadów, na przykład pszczół,
  • niektóre leki,
  • substancje zawarte w niektórych kosmetykach.

Jak widzimy, alergie mogą dotyczyć zarówno pokarmu, jak i innych czynników znajdujących się w naszym otoczeniu. W przypadku alergii pokarmowych zdecydowanie najpopularniejszą z nich jest nietolerancja laktozy, która utrudnia prawidłowe przetrawienie składników obecnych w mleku. Należy zaznaczyć, że niektóre alergie będą towarzyszyć nam przez cały czas, inne zaś mają charakter sezonowy, jak na przykład uczulenie na pyłki roślin.

Objawy alergii

Jak radzić sobie z alergiami?Alergie to problem, który nie powinien być bagatelizowany, może bowiem doprowadzić do nieprzyjemnych skutki, a nawet do poważnych dolegliwości. Mogą być to takie przypadłości jak astma atopowa, pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry czy alergiczne zapalenie spojówek. Zależnie od tego, na co jesteśmy uczuleni, wpierw możemy zauważyć takie objawy jak:

  • zaczerwienienie oczu,
  • napady kaszlu,
  • swędzenie nosa, gardła bądź oczu,
  • napady kataru,
  • duszność,
  • zmiany skórne, zaczerwienienia skóry,
  • bóle głowy,
  • osłabienie.

Jeśli zauważamy u siebie takie dolegliwości, może to oznaczać, że mamy alergię. Aby to zbadać, należy umówić się do alergologa, który przeprowadzi badania pozwalające określić, co jest uczulającym nas alergenem. Wykonuje się testy skórne, badania serologiczne lub w przypadku alergii pokarmowych dietę eliminacyjną. Te elementy dostarczą nam informacje odnośnie naszego stanu.

Łagodzenie objawów alergii

Należy uświadomić sobie, że alergie są dolegliwością, których nie da się całkowicie wyleczyć. Możliwe jest jedynie zminimalizowanie ich objawów. Może nam się udać to poprzez sięgnięcie po lekarstwa przeznaczone dla alergików. Dla tych, którzy reagują negatywnie na pyłki, dostępne są już leki bez recepty, które mogą przynieść znaczną poprawę. Powinni oni zaopatrzyć się w nie podczas sezonu pylącego, który jest szczególnie ciężki. Przydatne będzie też prześledzenie kalendarzu pyleń, który pozwoli nam przewidzieć najgorszy czas i odpowiednio się na niego przygotować. Unikanie alergenów lub miejsc, w których mogą być one nasilone, będzie jedną z metod na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości.

Domowy sposób na alergie to stosowanie ziół, które mogą przynieść duże ukojenie. Niektóre zioła posiadają zdolność zmniejszania ilości histaminy, czyli czynnika, który w dużej mierze odpowiada za doprowadzenie do reakcji alergicznej. Zioła można przyjmować w postaci suplementów, naparów lub herbat. Dzięki temu łatwo możemy poprawić nasz stan.

Dbanie o higienę

Dla alergików odpowiednia higiena powinna być priorytetem. Dbanie o czystą przestrzeń może znacząco obniżyć nasilenie się alergii, zwłaszcza w przypadku uczulenia na kurz. W tym wypadku należy pamiętać o takich czynnościach jak regularne sprzątanie pomieszczenia. Co najmniej raz w tygodniu należy wykonywać porządki, które pozwolą nam utrzymać dom w czystości. Niezbędne będzie również częste odkurzanie pokoju i mebli. W tym przypadku powinniśmy być bardzo dokładnie – odkurzenie pomieszczenia z większa nie wystarczy, aby pozbyć się kurzu. Nie zapominajmy ponadto o wietrzeniu, które w przypadku alergii na pyłki trzeba robić rano lub wieczorem, gdy w powietrzu nie ma zbyt dużej ilości pyłków. Przyda się też systematyczne pranie pościeli i ubrań.

Aspekt, który alergicy muszą szczególnie wziąć pod uwagę, to ich komfort snu. Kołdry wykonane z pierza bądź słabej jakości materace nie będą dla nich dobrym rozwiązaniem. Powinni zainwestować w materiały zawierające właściwości antyalergiczne oraz antybakteryjne, które zapobiegną gromadzeniu się kurzu i drobnoustrojów, a do tego znacząco wpłyną na higienę snu. Materac dla alergików gwarantuje ponadto dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu można liczyć na komfortowy sen przez cały rok.

Nie można zaprzeczyć, że alergie to coś, co znacząco utrudnia życie. Alergicy świetnie zdają sobie sprawę, jak ciężkie może stać się funkcjonowanie wiosną. Na szczęście istnieją sposoby, aby zminimalizować te nieprzyjemności. Wdrożymy zatem zdrowe nawyki i nie pozwólmy alergiom przejąć nad nami kontrolę!

Przeczytaj także: