Czyste, eleganckie mieszkanie to marzenie każdego. Niestety, rzeczywistość często weryfikuje sytuację i nawet jeśli nasz dom jest wspaniale urządzony, to trudno może być tam zachować porządek. Wciąż jednak warto próbować. Poznaj sposoby na utrzymanie czystości, które ci w tym pomogą!

Dlaczego warto utrzymać porządek w domu?

Fakt, że mieszkanie powinno być czyste i uporządkowane, wydaje się oczywisty, jednak wcale tak nie jest. Wiele osób bagatelizuje rolę sprzątania i ciągle odkłada je na później. Nie zwracają uwagę na brud czy kurz, tylko uczą się go ignorować. Nie jest to dobre podejście, zarówno dla nas, jak i dla naszego mieszkania. Brak porządku utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Przekonamy się, że w bałaganie o wiele trudniej jest nam znaleźć cokolwiek. Rzeczy łatwiej się gubią, a my szybciej się denerwujemy. W chaosie zdecydowanie ciężej będzie nam się nie tylko skoncentrować na pracy, ale i zrelaksować, kiedy będziemy chcieli już położyć się spać. Straci na tym nasze samopoczucie. Co więcej, odbierzemy sobie szansę swobodnego zapraszania gości – jeśli dopuścimy do tego, że zobaczą, jak mieszkamy, mogą zmienić swoje zdanie o nas. Widzimy, że bałagan nie ma w sobie nic dobrego. Czyste mieszkanie to satysfakcja, spokój, a także wachlarz możliwości. Nawet jeśli na co dzień mamy mało czasu, choć część z niego wygospodarujmy na sprzątanie. Zauważymy, że wówczas o wiele lepiej będzie nam się żyć, jako że zawsze będziemy mogli się swobodnie zrelaksować i odprężyć.

Jak utrzymać porządek w domu mimo braku czasu?Lista zadań

Coś, co zdecydowanie pomoże nam w utrzymaniu porządku mimo braku czasu, to lista zadań. Nie ma wątpliwości, że wyrobienie sobie nawyku zapisywania ważnych rzeczy wyjdzie nam na dobre. Przyrządzając listę, nie musimy obawiać się, że zapomnimy o czymś ważnym. Będziemy mogli też śledzić nasze postępy i kontrolować to, co zostało już zrobione, a co jeszcze nie. Będzie to szczególnie ważne w przypadku tych osób, które nie są naturalnie systematyczne i dokładne. Prowadzenie listy im w tym pomoże i sprawi, że łatwiej będzie im się tego nauczyć. Lista przyda się też wtedy, gdy zauważymy, że coś wymaga zrobienia, ale nie możemy wykonać tego w tym momencie. Dzięki zapisaniu tego nie zapomnimy o tej czynności.

Małe kroki

Nie ma nic gorszego od wzięcia na siebie wymagającego zadania i poddania się w połowie. Takie postępowanie nie jest w ogóle efektywne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybranie drobnych, bieżących zadań i skończenie je do końca. Małymi krokami o wiele szybciej dojdziemy do celu. Dopasujmy aktywności do dysponowanego przez nas czasu – jeśli mamy dłuższą chwilę, weźmy się za coś, co dotychczas odkładaliśmy. Nie róbmy jednak tego w momencie, w którym zaraz mamy wychodzić. Skupienie się na małych zadaniach będzie o wiele korzystniejsze dla tych, którzy mają mało czasu. Dzięki temu zyskają poczucie, że coś zrobili, zobaczą tego efekt, ale nie będą musieli stresować się, że przez sprzątanie zabraknie im czasu na inne aktywności.

Przydatne urządzenia

Są różne sposoby na to, aby zachować porządek w domu mimo braku czasu. Jednym z nich jest zaopatrzenie się w odpowiednie przybory sprzątające. Z racji tego, że mamy ograniczony czas, skorzystajmy z takich urządzeń, które będą działać szybko i sprawnie. Wspaniale sprawdzi się na przykład automatyczny odkurzacz, który będzie działać w tle, podczas gdy mamy możemy zająć się innymi obowiązkami. W kuchni nie powinno zabraknąć zmywarki, która pomoże nam dobrze i skutecznie umyć naczynia. Wybór odpowiedniego programu i dodanie tabletki zajmuje dosłownie chwilę. W łazience za to przyda się elektroniczna suszarka. Dzięki temu urządzeniu unikniemy sytuacji, w której nasze ubrania są rozłożone po całym domu, ponieważ nie mamy wolnej chwili, aby je pozbierać. Od razu będziemy mieć suche rzeczy, które będziemy mogli wstawić do szafy.

Zatrudnienie pomocy

Nie oszukujmy się – czasem po prostu nie mamy ani czasu, ani głowy do tego, aby posprzątać. Może się jednak zdarzyć tak, że sytuacja tego od nas wymaga – na przykład w momencie, w którym zbliża się wizyta gości. Jeśli wiemy, że sami nie mamy przestrzeni na sprzątanie, możemy skorzystać z czyjejś pomocy. Wiele osób oferuje usługi sprzątające. Poświęcając to zadanie komuś takiemu, mamy pewność, że nasz dom będzie wspaniale posprzątany. Nam z kolei ubywa stresu i zmartwień dotyczących tego, ile jeszcze mamy do zrobienia.

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu jest sypialnia. Z tego względu powinniśmy poświęcić szczególną uwagę porządkowi tam. W sypialni bardzo ważne jest to, aby unikać wstawiania rzeczy, które mogłyby sprzyjać osadzaniu się kurzu bądź gromadzeniu drobnoustrojów. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby było tam czysto i świeżo. Możemy zadbać o to w prosty sposób – inwestując w odpowiednie artykuły sypialniane. Postawmy na takie elementy, które będą naturalne, przewiewne i proste w utrzymaniu. Ważne, aby miały dobrą cyrkulację powietrza. Dzięki temu będą skutecznie odprowadzać wilgoć i nie dopuszczą do sytuacji, w której w naszym łóżku pojawiają się bakterie. To szczególnie ważne w przypadku alergików, u których nieodpowiednia higiena może potęgować reakcje alergiczne. Hilding Melody to produkt, który wspaniale sprawdzi się w tym przypadku. Jest antybakteryjny i przeciwgrzybiczy, a do tego gwarantuje bardzo wysoki komfort. Więcej materacy, które pomogą nam zadbać o zdrowy i jakościowy sen, czeka na nas na stronie www.hilding.pl. Nie wystarczy jednak zainwestować w dobry materac – należy jeszcze odpowiednio o niego dbać. W tym wypadku warto skorzystać ze specjalnego ochraniacza, który stanowi barierę przed zniszczeniami i zabrudzeniami. Podobną ostrożność powinniśmy zachować przy obchodzeniu się z pościelą – nie zapominajmy o tym, że należy ją prać co dwa tygodnie. W ten sposób nie musimy obawiać się, że na powierzchni poduszki znajdują się bakterie, które mogą zaszkodzić skórze. Co więcej, czysta pościel to też gwarancja świeżego, pięknego zapachu, który sprawi, że nasze pomieszczenie będzie prezentować się o wiele lepiej.

Nawet jeśli na początku nie przepadaliśmy za sprzątaniem, kiedy już wypracujemy swój własny system i skorzystamy ze sprawdzonych sposobów, szybko przekonamy się o tym, jakie to satysfakcjonujące zajęcie! Nie ma wątpliwości, że wtedy z chęcią będziemy oddawać się sprzątaniu.