Z pewnością każdy z nas miał kiedyś koszmar. Jedne osoby zmagają się z nimi częściej, a inne o wiele rzadziej. Ich występowanie jest niezależne od wieku czy płci, jednak powodują one nagłe pobudzenie emocjonalne. Najczęściej po przebudzeniu czujemy strach lub gniew, przez co potem mamy problemy z ponownym zaśnięciem. Zatem, co warto o nich wiedzieć oraz, czy są sposoby, które pomogą nam się ich pozbyć?

Czym są koszmary i co może je powodować?

Koszmary senne zaliczane są do parasomnii, czyli zaburzeń snu. Określa się je jako bardzo realistyczne, intensywne i przede wszystkim nieprzyjemne doświadczenia snu, które często wywołują silne emocje. Strach, przerażenie, gniew czy obezwładniający smutek – to jedne z najczęstszych emocji, które możemy odczuwać. Najczęściej pojawiają się one w fazie REM, kiedy to mózg jest niezwykle aktywny. A dlaczego koszmary w ogóle się pojawiają? Niestety, jednoznaczna przyczyna nie została poznana. Można jednak wyróżnić kilka czynników przyczyniających się do ich występowania. Mówi się tutaj przede wszystkim o wszelkich przeżyciach, które w negatywny sposób odbiły się na naszej psychice. Uwzględnia się tutaj przede wszystkim traumy, molestowania, przemoc seksualną czy śmierć bliskiej osoby. Oprócz tego, koszmary senne nasila:

 • przewlekły stres oraz różnego rodzaju napięcia emocjonalne,
 • nadużywanie substancji psychoaktywnych,
 • nieodpowiednia higiena snu.

Z koszmarami sennymi zmagają się z nimi przede wszystkim osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego (PTSD). Jednak równie często skarżą się na nie kobiety w ciąży, co jest związane ze zmianami hormonalnymi oraz odczuwanym lękiem czy niepokojem o dziecko.

Jak pozbyć się koszmarów sennych?

Istnieje wiele przyczyn pojawiania się koszmarów sennych. Jedne z nich możemy wyeliminować, a innych niestety nie. W tej sytuacji warto zastanowić się, jakie są popularne sposoby, które pozwolą nam zmniejszyć częstotliwość oraz intensywność koszmarów senny. Oto kilka propozycji, które obejmują m.in.:

 • Koszmary senne - czym są oraz jak się ich pozbyć?unikanie ciężkich posiłków oraz alkoholu przed snem,
 • stworzenie spokojnej oraz relaksującej atmosfery w sypialni przed snem,
 • unikanie zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach wieczornych sytuacji stresujących,
 • wdrożenie regularnej aktywności fizycznej, co pomoże w obniżeniu stresu i napięcia,
 • tworzenie pozytywnych zakończeń koszmaru, gdyż w ten sposób zmniejszymy jego negatywne skutki emocjonalne,
 • unikanie strasznych książek lub filmów w godzinach wieczornych.

Coraz częściej mówi się także o tym, aby zwrócić uwagę na zasady higieny snu. A dlaczego jest to ważne oraz o czym warto wiedzieć?

Jak zadbać o zdrowy sen? Oto najważniejsze zasad higieny snu!

Z koszmarami sennymi można również walczyć poprzez zadbanie o zdrowy sen. Pomóc w tym może higiena snu, która stanowi zbiór zasad, normy czy zachowań, które poprzez regularne powtarzanie w korzystny sposób wpływa na jakość, długość czy głębokość naszego wypoczynku. Obejmuje to kilka najważniejszych kwestii, czyli:

 • trzymanie się ustalonego rytmu snu i aktywności, czyli kładzenie się i wstawanie codziennie o tej samej porze, nawet w weekendy,
 • unikanie przyjmowania leków mogących zakłócić lub opóźniać sen bezpośrednio przed położeniem się do łóżka,
 • wyeliminowanie drzemek w ciągu dnia, co utrudnia zasypianie i przyczynia się do powstania wielu problemów ze snem,
 • unikanie ostrego światła przed snem oraz zrezygnowanie z używania telefonu, tableta czy komputera przynajmniej na godzinę przed położeniem się do łóżka,
 • zrezygnować z dużej ilości płynów w godzinach wieczornych, gdyż wiąże się to z ryzykiem nocnego wstawania do toalety, a tym samym budzeniem się.

Komfortowe łóżko jako pomoc w walce z koszmarami sennymi!

Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla każdego z nas, gdyż odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Nie ma się co dziwić – w końcu zdrowy wypoczynek charakteryzuje się wysoką jakością, a także odpowiednią głębokością czy długością. A jak można zadbać o sen? Oczywiście w zasadach higieny snu uwzględnia się wiele kwestii, a jedną z najważniejszych jest komfortowe łóżko. Składa się ono z kilku elementów. A jakich?

Po pierwsze – łóżko

Współcześnie na rynku znajdziemy różne rodzaje łóżka. Mamy do wyboru modele m.in. kontynentalne https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Lozka-kontynentalne-i-ich-rodzaje, które chętnie wybierane są do łóżek hotelowych. Jednak sklepy internetowe mają w ofercie także modele drewniane, metalowe czy tapicerowane.

Po drugie – materac

Materac https://abcsnu.pl/38-materace-120×200 to najważniejszy element każdego łóżka. Odpowiada za właściwe wsparcie sylwetki oraz kręgosłupa, gdyż jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów naszego ciała. Właśnie dlatego przy wyborze uwzględnimy osobiste potrzeby.

Po trzecie – akcesoria sypialniane

Nie można także zapomnieć o akcesoriach sypialnianych! Są to produkty, takie jak kołdra, poduszka, stelaż, pościel czy ochraniacz na materac, które mają dodatkowo poprawić jakość i komfort wypoczynku. Znajdziemy je m.in. w sklepie internetowym https://abcsnu.pl/. Pamiętajmy jednak, aby przy ich wyborze również uwzględnić indywidualne preferencje.

Koszmary senne mogą pojawić się w każdym wieku. Jednak nie oznacza to, że mniej się ich boimy. Są bardzo realistyczne, intensywne i nieprzyjemne, przez co mogą wywoływać silne emocje. Na szczęście w wielu sytuacjach możemy im zapobiec poprzez stosowanie wymienionych w tym artykule metod. Jeśli to nie pomaga, to warto skonsultować się z lekarzem lub psychiatrą.