Seks nie jest ważny w związku, jednak czy na pewno? Aktywność seksualna prowadzi do zaspokojenia różnorodnych potrzeb. Z jednej strony pozwala na rozładowanie napięcia seksualnego i doznania przyjemności, a z drugiej – daje poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i szczęścia. Jednak czasem do stosunku nie może dojść. Dlaczego?

Czym jest libido? 

Kładziemy się do łóżka, materac medyczny wraz z kołdrą i poduszką zapewniają nam komfort, a w ramionach trzymamy ukochaną osobę. Pojawia się wówczas wiele emocji, w tym pożądanie, a efektem tego jest stosunek. Jednak coraz częściej druga połówka nie chce lub nie ma ochoty. Może być to związane ze znaczącym spadkiem libido. Określane jest ono jako pożądanie lub popęd seksualny, a opisuje się je jako nasiloną chęć i dążenie do podejmowania aktywności seksualnej. Ma to swoje odzwierciedlenie nie tylko w sferze emocjonalnej, ale również fizycznej – wówczas zwiększa się ukrwienie w obrębie narządów płciowych, co skutkuje ich obrzmieniem i wzmożoną wrażliwością na dotyk. U każdego człowieka popęd seksualny jest inny i zmienia się w trakcie dnia czy miesiąca. Na jego poziom ma również wpływ styl naszego życia czy aktualny stan organizmu.

Problemy z libido – przyczyny

Najczęstsze problemy z libidoKrótkotrwałe zmniejszenie ochoty na seks nie jest zaburzeniem i może wynikać z aktualnego stanu zdrowia – np. przeziębienia, czy gorszym samopoczuciem. Jeśli jednak samoistnie nie przechodzi, a niskie libido utrzymuje się przez dłuższy czas, to warto zastanowić się, jakie inne czynniki mogą być z tym związane. Najczęściej zaliczyć do nich można:

  • czynniki psychologiczne – problemy emocjonalne czy trudności w związku,
  • czynniki biologiczne – zaburzenia hormonalne, czyli np. niski poziom testosteronu,
  • styl życia – przewlekły stres, problemy ze snem, niska aktywność fizyczna czy niewłaściwa dieta,
  • używki – papierosy, alkohol czy narkotyki,
  • choroby – m.in. cukrzyca, otyłość i nadciśnienie tętnicze.

Jeśli zdajemy sobie sprawę z problemu, warto znaleźć również jakieś rozwiązanie. Zatem, jak radzić sobie z niskim popędem seksualnym?

Jak radzić sobie z problemami z libido? 

Sposobów na podniesienie libido jest wiele. W pierwszej kolejności warto zadbać o zdrową, odpowiednio zbilansowana dietę oraz ruch. Są to dwa kluczowe elementy, pozwalające cieszyć się sprawnością seksualną. Oprócz tego korzystnie wpływa:

  • suplementacja magnezu, cynku, selenu czy witamin – w tym E, czy z grupy B,
  • suplementacja naturalnych składników, czyli korzenia żeń-szenia czy korzenia maca,
  • zerwanie z rutyną w sypialni, eksperymenty łóżkowe czy zabawa z afrodyzjakami.

Przy utrzymujących się problemach z libido warto porozmawiać z lekarzem. Być może przyczyna jest bardziej skomplikowana  i odpowiadają za nią przyjmowane leki lub choroba przewlekła.

Przeczytaj także: